Messi a revenit cu dublă și pasă de gol în Champions League! Tridentul de vis al Barcelonei, din nou LETAL. Ce bijuterie a reușit Suarez! Roma, umilită pe Camp Nou

BARCELONA – AS ROMA 6-1

Argentinianul Lionel Messi a revenit cu o dublă ca titular în tricoul Barcelonei, după accidentarea care l-a ținut aproape două luni pe bară. Starul catalanilor a înscris golul doi al gazdelor în partida cu AS Roma, scor 6-1  din Champions League, după ce l-a lobat superb pe polonezul Szczesny.

Prima reușită a lui Messi din minutul 18 a venit după 27 de pase consecutive ale Barcelonei. O fază de toată frumusețea, în care Messi a atins mingea de șase ori, Neymar de patru, iar Suarez de două ori, inclusiv pasa decisivă (vezi mai jos reprezentarea grafică a fazei).

În a doua repriză, Messi a pasat decisiv la golul lui Pique (4-0) și a marcat pentru 5-0, în minutul 60, după o acțiune în care mingea a trecut înainte pe la Neymar și Suarez.

79 – cu golurile marcate în poarta Romei, Messi a ajuns la un total de 79 de goluri înscrise în Champions League.

Messi, care în derby-ul cu Real Madrid a intrat pe teren în repriza a doua, nu a părut deloc afectat de lunga perioadă stată pe bară, și, împreună cu ceilalți doi superatacanți ai Barcelonei, Suarez și Neymar, a terorizat în permanență defensiva Romei.

Uruguayanul a reușit și el o dublă în acest meci, în minutele 14 și 44. A doua reușită a lui Suarez a fost o veritabilă „bijuterie”, un voleu de la marginea careului (VEZI AICI VIDEO).

În minutul 77, Neymar a ratat un penalty obținut tot de el, însă Adriano a înscris imediat pentru 6-0, pe recuperare.

Și Roma a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în mintul 82, însă Ter Stegen a parat execuția lui Dzeko. Bosniacul s-a revanșat însă în prelungiri, când a marcat golul de onoare al oaspeților.

Publicat: 24 11. 2015, 23:36
Actualizat: 24 11. 2015, 23:37