„Meritam această calificare!” Reacția omului care a transformat-o pe Monaco într-o mașinărie de goluri după ce l-a „trimis acasă” pe Guardiola

Leonardo Jardim, antrenorul echipei AS Monaco, a declarat la finalul partidei câștigate, scor 3-1 cu Manchester City, care a adus calificarea formației sale în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, că pe ansamblul celor două manșe, liderul din Franța a meritat calificarea.

AS Monaco a câștigat, miercuri, scor 3-1, meciul jucat pe teren propriu cu Manchester City și a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În tur, englezii câștigaseră pe Etihad Stadium cu scorul de 5-3.

„După două jocuri, Monaco merită această calificare. Am eliminat pe Tottenham, acum a venit rândul lui Manchester City. Să ajungem din nou în sferturile de finală este recunoașterea muncii noastre la nivel internațional. Monaco a arătat că joacă un fotbal bun și este foarte ambițioasă. Am făcut 45 de minute de o calitate foarte bună, am fi putut să conducem cu 3-0. În a doua repriză, adversarii au avut răspuns, este normal, dar ne-am descurcat bine. Suntem fericiți pentru fani și pentru Franța, vom continua să-i reprezentăm. Nu va fi ușor, a fost un sezon greu și obositor„, a declarat Leonardo Jardim, potrivit site-ului Ligii Profesioniste de Fotbal din Franța.

Mbappe a deschis scorul, cu un șut printre picioarele lui Caballero. Fundașii lui City au blocat o centrare a lui Mendy, mingea a ajuns în stânga la Bernardo Silva care a centraat pe jos, iar Mbappe a reluat din prima, printre picioarele lui Caballero. Kylian Mbappe a luat o acțiune pe cont propriu, i-a pasat lui Mendy care a trimis o centrare cu efect, iar Fabinho reia din prima în poarta apărată de Willy Caballero. De Bruyne i-a pasat lui Sterling care a intrat în centru și a tras puternic, Subasic a respins, iar Sane, pe fază, a ajuns primul la minge și a împins-o în poartă, iar la acest scor, City era calificată. Bakayoko a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru AS Monaco, după ce a reluat cu capul, din mijlocul careului, o centrare a lui Silva venită dintr-o lovitură liberă.

Publicat: 16 03. 2017, 10:18
Actualizat: 16 03. 2017, 10:19