Meciul și golul pentru Hamza. Tunisianul a înscris din nou pentru Ludogoreț, în derby-ul Bulgariei

• Ludogoreț Razgrad s-a impus, scor 2-0, pe teren propriu, în ultimul meci înainte de turul play-off-ului Ligii Campionilor cu Steaua. Younes Hamza a marcat din nou pentru bulgari.

Cu trei zile înainte de una dintre cele mai importante partide din istoria ei, Ludogoreț a disputat derby-ul Bulgariei, contra rivalilor de la ȚSKA Sofia. Chiar dacă în condiții normale miza unui astfel de meci ar fi fost una enormă, Stefan Genov, tehnicianul adversarei campioanei României, a folosit mai degrabă o formulă experimentală, dorind să își menajeze mai mulți dintre titulari.

Cu toate acestea, diferența de valoare a fost evidentă în favoarea echipei din Razgrad, la care Younes Hamza, tunisianul suflat în ultimul moment Stelei, a fost titular și a înscris din nou. Vârful de atac a majorat scorul la 2-0 în minutul 51, după ce Misidjan dezmorțise tabela, după fix jumătate de oră de joc. A fost cel de-al doilea gol al lui Hamza în doar câteva zile pentru Ludogoreț, după ce miercuri înscrisese în victoria din Supercupă, 3-1, contra fostei sale echipe, Botev Plovdiv.

Altfel, de notat că la partidă a fost prezent și tehnicianul Stelei, Costel Gâlcă, care a vrut să vadă pe viu adversara, cu doar câteva zile înainte de duelul direct. Totuși, jurnaliștii de la sud de Dunăre anticipează că Ludogoreț va folosi o formulă mult diferită de cea din această seară, la București.

De menționat faptul că la ȚSKA Sofia, Sergiu Buș a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 60. În schimb, la gazde, Moți a fost protejat.

• Ludogoreț
  • Cvorocic – Minev, Choco, Terziev, Aleksandrov, Espinho, Anicet, Farias, Abalo, Hamza, Misidjan

Steaua – Ludogoreț se joacă marți, 19 august, de la ora 21:45, pe Arena Națională. Returul va avea loc o săptămână mai târziu

Publicat: 16 08. 2014, 22:20
Actualizat: 16 08. 2014, 22:24