Marius Șumudică, mulțumit după calificarea lui CFR Cluj în turul III preliminar al Ligii Campionilor: „E greu să motivezi echipa!”. De ce l-a înlocuit pe Ciprian Deac

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lincoln Red Imps, contand pentru Turulu 2 preliminar din Champions League, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, miercuri 28 iuilie 2021. © FOTO:Flavius Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Marius Șumudică, antrenorul lui CFR Cluj, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale în meciul cu Lincoln Red Imps și de calificarea în turul III preliminar al Ligii Campionilor.

CFR Cluj și Lincoln Red Imps s-au întâlnit în turul II preliminar al Ligii Campionilor și, după 2-1 în tur, trupa lui Marius Șumudică a învins cu scorul de 2-0, în Gruia, și a obținut calificarea. Cestor, în minutul 18, și Sigurjonsson, în minutul 58, au marcat pentru CFR Cluj în cadrul acestei întâlniri.

La finalul acestei partide, Marius Șumudică a explicat că a îndeplinit un prim obiectiv și anume asigurarea locului în Conference League, însă a dat de înțeles că va pregăti mai bine apărarea pentru meciul viitor din preliminariile Ligii Campionilor.

Marius Șumudică, mulțumit după calificarea lui CFR Cluj în turul III preliminar al Ligii Campionilor

De asemenea, antrenorul lui CFR Cluj a explicat că l-a înlocuit pe Ciprian Deac imediat după pauză pentru a-l odihni pentru următorul meci din campionat, cel cu Chindia Târgoviște, programat sâmbătă, 31 iulie, de la ora 22:00.

„Sunt fericit că am îndeplinit primul obiectiv și anume calificarea în Conference League. Am întâlnit o echipă bună, o echipă care va juca în turul III din Europa League și au asigurat play-off-ul de Conference League, unde zic eu că au șanse. S-a văzut și astăzi că au calitate, au ajuns de câteva ori periculos la poarta noastră. Sunt bucuros că nu am luat gol. E greu să motivezi echipa și să începem să ne batem cu pumnii în piept că trebuia să dăm 5, 6 sau 7 goluri. Importantă e calificarea. Avem multe meciuri, jucăm din trei în trei zile, avem și jucători accidentați, nu e ușor.

Vom pregăti altfel meciul următor, ne vom închide mai bine. Astăzi, toată lumea a vrut să marcheze, să fie decisiv. Nu e ușor să îi aduci cu picioarele pe pământ, să îi faci să înțeleagă că importantă e calificarea.

Pe Deac am vrut să îl odihnesc. A tras cel mai mult. E jucătorul care aleargă cel mai mult. Este o distanță de Champions League. Nu am vrut să îl pierd și pe el. Încă suferim în axul central, nu uitați că am schimbat foarte mulți jucători. Probabil vom crește de la meci la meci. Important este că deocamdată am făcut un pas și îmi doresc ca și celelalte echipe din România să facă acest pas și să contribuie la coeficientul țării”, a spus Marius Șumudică, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 28 07. 2021, 22:53
Actualizat: 28 07. 2021, 22:53