Luis Enrique a răbufnit după ce PSG a fost umilită de Newcastle, 1-4: „Poate ai văzut alt meci!”

Paris Saint-Germain coach Luis Enrique during the UEFA Champions League, Group F football match between Newcastle United and Paris Saint-Germain on October 4, 2023 at St James' Park in Newcastle, England - Photo Eleanor Hoad / Every Second Media / DPPI,Image: 811024197, License: Rights-managed, Restrictions: Hungary Out UK Out, Model Release: no

Newcastle a dat de pământ cu PSG în a doua rundă din grupele Ligii Campionilor, scor 4-1, iar antrenorul parizienilor, Luis Enrique, a răbufnit după meci.

Meciul arbitrat de Istvan Kovacs miercuri seară a început cu gazdele având un start mai bun și deschizând scorul în minutul 17, datorită lui Almiron. Avantajul lor a fost dublat în minutul 39, odată cu golul marcat de Burn.

Cinci minute după începerea reprizei secunde, Longstaff a crescut avantajul la 3-0. PSG a reușit să reducă din diferență șase minute mai târziu, prin golul marcat de Hernandez, dar nu a mai reușit să marcheze din nou. Scorul final s-a decis în primul minut al prelungirilor, când Schar a marcat pentru 4-1.

La finalul partidei, antrenorul Luis Enrique și-a asumat întreaga responsabilitate pentru rezultat și a răbufnit la adresa jurnaliștilor care au sugerat că fotbaliștii nu ar fi dat totul pe teren.

Eu sunt în primul rând responsabil pentru rezultat. Primul și ultimul responsabil. Am jucat cu același sistem pe tot parcursul meciului.

Nu a fost nicio problemă cu atitudinea jucătorilor mei. Poate ai văzut alt meci. Atitudinea a fost optimă. Rezultatul este corect, dar scorul este excesiv. Sunt mulțumit de ceea ce au făcut jucătorii cu excepția ultimilor treizeci de metri. Au făcut ceea ce mă așteptam de la ei.

Nu vorbesc niciodată cu jucătorii imediat după meciuri. Știi de ce? Pentru că emoția este încă prea prezentă. Prefer să aștept până sunt calm. Repet. Nu vorbesc niciodată cu jucătorii mei după meciuri.

Am jucat două meciuri, suntem pe locul doi. O felicit pe Newcastle care și-a meritat victoria desigur, dar repet, rezultatul este puțin excesiv și nu reflectă diferența dintre cele două echipe. Trebuie să îmbunătățim anumite lucruri pentru viitor”, a spus Luis Enrique, după meciul cu Newcastle, potrivit L’Equipe.

Publicat: 05 10. 2023, 10:27