Ludogoreț s-a calificat în grupele Ligii, Hoban a marcat, iar echipa sa a fost la un gol distanță de o minune! Rezultatele de marți din returul play-off-ului

FC Porto, Celtic Glasgow, Legia Varșovia, AS Monaco și Ludogoreț Razgrad sunt echipele care au obținut, marți, calificarea în grupele Ligii Campionilor, după ce au reușit să treacă de play-off-ul competiției.

La Ludogoreț Razgrad au evoluat internaționalii români Cosmin Moți și Claudiu Keșeru, dar doar fundașul central de 31 de ani a fost titular și integralist. Keșeru a început partida din postura de rezervă, dar a fost introdus în teren de antrenorul Giorgi Dermendzhiev în minutul 75, în locul olandezului Vura. Fostul fotbalist al Stelei a și marcat un gol pentru echipa sa, în ultimul minut de joc.

În afara celor doi, un alt român a fost impplicat în play-off-ul Ligii Campionilor. Ovidiu Hoban, cu Hapoel Beer Sheva, care deși a câștigat meciul de pe teren propriu cu Celtic, scor 2-0, în care a și marcat, a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor. Israelienii au fost învinși în tur, scor 5-2.

Rezultatele serii de marți din play-off-ul Ligii Campionilor:

• AS Roma – FC Porto 0-3 (în tur 1-1)
  • Marcatori: Felipe 8′, Layun 73′, Corona 75′
  • Hapoel Beer Sheva – Celtic Glasgow 2-0 (în tur 2-5)
  • Marcatori: Sahar 21′, Hoban 48′
  • Legia Varșovia – Dundalk 1-1 (în tur 2-0)
  • Marcatori: Kucharczyk 90+2′ / Benson 19′
  • AS Monaco – Villarreal 1-0 (în tur 2-1)
  • Marcatori: Fabinho 90+1′- penalty
  • Viktoria Plzen – Ludogoreț Razgrad 2-2 (în tur 0-2)
  • Marcatori: Duris 7′, Mateju 64′ / Vura 17′, Keșeru 90+5′

Echipele care nu au trecut de play-off-ul Ligii Campionilor sunt automat calificate în grupele Europa League. Tragerea la sorți pentru grupele celor două competiții europene va avea loc vineri, 26 august, de la ora 13:00 (Liga Campionilor), respectiv 14:00 (Europa League).

În urnele tragerii la sorți pentru grupele Europa League se va afla și FC Steaua, care poate fi însoțită de Astra Giurgiu, dacă giurgiuvenii vor trece de West Ham United. Meciul Astrei cu West Ham United va avea loc joi, 25 august, de la ora 21:45. În tur, la Giurgiu, a fost 1-1.

Publicat: 24 08. 2016, 00:06
Actualizat: 24 08. 2016, 00:07