Lucescu, martorul unui record incredibil în Ligă. Kucer a devenit fotbalistul care a primit cea mai rapidă eliminare din istoria Ligii Campionilor

Record negativ pentru Șahtior, chiar sub ochii lui Mircea Lucescu. Oleksandr Kucer a devenit jucătorul care a fost cel mai rapid eliminat în istoria Ligii Campionilor, după ce a văzut cartonașul roșu pentru un fault la Gotze în minutul 3 al partidei dintre Bayern și Șahtior. Bavarezii au deschis scorul prin Muller, care a transformat penalty-ul

Doar două minute a rezistat Șahtiorul lui Mircea Lucescu pe Allianz Arena. După un 0-0 excelent în turul de la Kiev, minerii veneau în Germania cu scopul declarat de a reuși un meci cât mai bun împotriva echipei lui Guardiola. Doar că o simplă intervenție a lui Oleksandr Kucer a schimbat planul tactic al lui Mircea Lucescu.

Fundașul central al Șahtiorului l-a „cosit” în careu pe Mario Gotze, iar arbitrul William Collum a arătat penalty, după ce s-a consultat cu arbitrul suplimentar. Imediat, Kucer a primit și cartonașul roșu, care a devenit cel mai rapid din istoria competiției! Precedentul record fusese deținut de francezul Valerien Ismael, care primise roșu după 5 minute și 52 de secunde în 14 septembrie 2004, într-un meci între Werder Bremen și Inter Milano.

Publicat: 11 03. 2015, 22:06
Actualizat: 11 03. 2015, 22:07