Luka Modric a trezit „monstrul” Real Madrid, în meciul cu Șahtior Donețk. Golul de senzație care putea aduce „La Remontada” | VIDEO

Luka Modric la un pas de cel mai mare vis de când joacă pentru Real Madrid

A fost nebunie la Madrid. „Galacticii” au avut o primă repriză de coșmar în duelul cu Șahtior Donețk, iar oaspeții au condus cu 3-0 la pauză. „Dacă meciul se juca cu specatori, ar fi apărut batistele albe și li s-ar fi strigat să plece”, a răbufnit Gabi Balint. Povestea din repriza doua a fost diferită, dar la fel de spectaculoasă.

Real Madrid- Șahtior Donețk a fost 0-3 la pauză. Jurnaliștii spanioli au scormonit în arhive și au găsit că Realul a mai trecut printr-un așa coșmar acum 15 ani într-un meci cu Lyon. Șahtior a controlat cu autoritate meciul, având după primele 45 de minute o posesie de 55%. Golurile lui Tete și Solomon Manor și autogolul lui Varane a stabilit scorul la pauză.

În partea a doua, după o ședință furtunoasă la vestiare, Realul și-a sufocat adversarul. În minutul 54, Luka Modric a redus diferența. Mijlocașul croat a șutat senzațional de la 20 de metri. Mingea s-a dus glonț în vinclul porții adverse. A fost reușita care a aprins speranțele în tabăra formației lui Zinedine Zidane.

După mai puțin de 5 minute a marcat și Vinicius. Brazilianul intrase pe teren de 30 de secunde și a trimis mingea în poartă la prima atingere de balon.