Liverpool – Atletico, duel șoc în Liga Campionilor! „Cormoranii” au trăit un coșmar, iar visul lui Gerrard a fost spulberat

Editorial use only. No merchandising. Football Association and Premier League restrictions apply inc. no internet/mobile usage without FAPL license. It is the picture user's responsibility to adhere to all restrictions - for details contact Football Dataco Diego Forlan of Atletico Madrid scelebrates scoring his goal Liverpool v Atletico Madrid, UEFA Europa League Semi-Final 2nd Leg Football Match, Anfield, Liverpool, Britain - 29 Apr 2010 Liverpool beat Atletico Madrid 2-1 but go out on away goals, Image: 231258813, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only. No merchandising. Football Association and Premier League restrictions apply inc. no internet/mobile usage without FAPL license. It is the picture user's responsibility to adhere to all restrictions - for details contact Football Dataco, Model Release: no, Credit line: Back Page Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool e lider în Premier League și are șanse foarte mari să ia în sfârșit titlul în Anglia, însă Jurgen Klopp e decis să repete și isprava din sezonul trecut, atunci când a câștigat Liga Campionilor.

În optimile UCL, Liverpool va da peste Atletico Madrid, echipă care i-a produs un coșmar în urmă cu 9 ani.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în semifinalele Europa League, în sezonul 2009-2010. A fost singura dublă eliminatorie dintre cele două formații.

Forlan, omul decisiv

Atletico, antrenată atunci de Quique Sanchez Flores, a învins la Madrid cu 1-0, după golul marcat de Forlan.

Cu Steven Gerrard în teren și Rafa Benitez pe bancă, Liverpool a împins meciul în prelungiri, după golul lui Aquilani. Benayoun a marcat pentru 2-0 în minutul 95, dar Forlan a marcat iar și a dus-o pe Atletico în finala Europa League, după ce partida s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Tot Forlan a adus și trofeul: atacantul a reușit o dublă în finala cu Fulham, de la Hamburg. S-a terminat 2-1, cu un gol decisiv marcat de vârful din Uruguay în minutul 116.

10 puncte este avansul lui Liverpool în fruntea clasamentului din Premier League

Publicat: 16 12. 2019, 17:15
Actualizat: 16 12. 2019, 17:26