Liverpool, umilită de Basel și după meci. FOTO Postarea pe care elvețienii au șters-o imediat când și-au dat seama de gafa comisă

Elvețienii de la Basel au postat după partida de aseară, contra lui Liverpool, scor 1-1, o imagine ironică la adresa englezilor. Sesizând că postarea de pe Instagram poate fi citită și altfel decât ca o simplă glumă, oficialii clubului au decis la scurt timp să elimine postarea.

Gerrard & Co depindeau doar de ei pentru a merge mai departe în optimile Ligii Campionilor, condiția fiind să o învingă pe Basel pe teren propriu, în ultima etapă. Dar doar în ultimul sfert de oră Liverpool a arătat a echipă, când a ratat la poarta elvețienilor mai multe ocazii decât în ultimele 2-3 partide, deși evoluau cu un om în minus (Markovic fusese eliminat în minutul 60). Condusă cu 1-0 (gol Frei), Liverpool a revenit în joc grație reușitei lui Gerrard  din lovitură liberă (81), dar ghinionul a privat-o de o victorie in-extremis.

La final, Basel a declanșat fiesta, iar bucuria s-a manifestat și în spațiu virtual, nu doar pe Anfield. Astfel, la câteva ore după meci, elvețienii au postat pe Instagram o imagine, pe cât de amuzantă, pe atât de interpretabilă și malițioasă. Concret, Basel, care s-a transformat într-un adevărat „naș” al englezilor în ultimii ani și-a manifestat superioritatea și într-o formă grafică.

Vezi mai jos postarea care a născut polemici

În 4 meciuri cu Liverpool, în ultimii anii, Basel a obținut o victorie și 3 egaluri. Nici Chelsea nu a scăpat ieftin în duelurile cu roș-albaștrii, pierzând ambele dispute de anul trecut din grupe (ulterior, încântat de Salah, Mourinho a decis să îl transfere). În fine, Tottenham a fost eliminată în sezonul 2012-2013 de Basel, din Europa League, după penalty-uri.

Publicat: 10 12. 2014, 14:53
Actualizat: 10 12. 2014, 14:54