PSG – Dortmund 2-0. Francezii sunt în sferturile Ligii Campionilor. Neymar a deschis drumul spre calificare

DORTMUND, GERMANY - FEBRUARY 18: Erling Haaland of Borussia Dortmund scores his team's second goal as Thiago Silva of Paris Saint-Germain attempts to score during the UEFA Champions League round of 16 first leg match between Borussia Dortmund and Paris Saint-Germain at Signal Iduna Park on February 18, 2020 in Dortmund, Germany. (Photo by Lars Baron/Bongarts/Getty Images)

PSG s-a calificat fără emoții în sferturile Ligii Campionilor, acolo unde este pentru a șasea oară, dacă luăm în calcul și vechiul format al competiției.

Campioana Franței a învins-o cu 2-0 pe Dortmund și a ajuns la o cifră incredibilă în Liga Campionilor: 32 de meciuri consecutive în care înscrie cel puțin un gol. La acest capitol, PSG este depășită doar de Real Madrid, care s-a oprit la 34 de partide.

Finalul partidei! PSG – Dortmund 2-0 și francezii sunt în sferturile UCL.

Min. 54: OCAZIE MARE PSG! Di Maria a tras superb din lovitură liberă, dar Burki a scos de la vinclu

Pauză în Franța! PSG – Dortmund 2-0. Nemții au nevoie de un gol (fără să mai primească) pentru a trimite meciul în prelungiri.

Min. 45: GOOOOL PSG! Bernat marchează din pasa lui Sarabia și francezii sunt tot mai aproape de sferturile UCL.

INFO: Neymar a marcat al 35-lea gol în UCL din carieră.

Min. 28: GOOOL PSG! Neymar deschide scorul printr-o lovitură de cap, după un corner al francezilor.

Min. 25: OCAZIE PSG! Cavani primește de la Di Maria și vârful gazdelor trage puternic, însă pe lângă poartă

Min. 1: Începe meciul dintre PSG și Dortmund

UPDATE 21:30: ECHIPELE DE START

PSG: Navas – Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Bernat – Di Maria, Paredes, Gueye, Neymar – Cavani, Sarabia

Borussia: Burki – Piszcek, Zagadou, Hummels, Hakimi – Witsel, Can, T. Hazard – Sancho, Haaland, Guerreiro

PSG și Dortmund promit spectacol într-un alt meci tare din optimile Ligii Campionilor. Marele meci de la Paris se va disputa însă fără spectatori, în condițiile în care s-a ajuns chiar la o pandemie de coronavirus.

L’Equipe susţine că oficialii lui PSG au pulverizat produse de dezinfectare în toată arena, pe scaune, balustrade şi scări de acces, dar autoritățile din Paris n-au dat undă verde pentru disputarea partidei cu fani în tribune.

În Germania, Borussia s-a impus cu 2-1, după dubla norvegianului Haaland. PSG e obligată să câștige măcar cu 1-0 pentru a trece în sferturi, însă campioana Franței ar putea să nu se bazeze pe Kylian Mbappe. Suspect de coronavirus, golgheterul nu s-a antrenat în ultimele zile, însă vestea bună e că testul a ieșit negativ în cazul atacantului.

Fără Mbappe printre titulari, PSG ar urma să se bazeze în ofensivă pe Neymar, Cavani și Di Maria. Nemții pot însă să surprindă oricând cu Sancho și Haaland, care sunt în mare formă.

Publicat: 11 03. 2020, 23:45
Actualizat: 12 03. 2020, 00:44