Liga Campionilor | Barcelona – Inter 2-1 și Liverpool – Salzburg 4-3. Remontada pe Camp Nou, „thriller” pe Anfield! Valencia, umilită de Ajax

FC Barcelona a anuntat plecarea lui Luis Suarez
Vezi galeria foto - 11 poze
  • ProSport te ține la curent cu desfășurarea tuturor celor opt partide din cea mai importantă competiție europeană intercluburi.

Programul zilei de miercuri, din grupele Ligii Campionilor:

Grupa E: Liverpool – Salzburg 4-3 (Mane 9, Robertson 25, Salah 36, 69 / Hawng 39, Minamino 56, Haland 60)

• Liverpool: Adrian – Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum – Salah, Firmino, Mane
    RB Salzburg: Stankovic – Kristensen, Onguene, Wober, Ulmer – Minamino, Mwepu, Junuzovic, Szboszlai – Daka, Hwang

Grupa F: FC Barcelona – Inter Milano 2-1 (Suarez 58, 84 / Martinez 3)

Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Semedo – De Jong, Busquets, Arthur – Messi, Suarez, Griezmann
Inter: Handanovic – Godin, De Vrij, Skriniar – Candreva, Barella, Brozovic, Sensi, Asamoah – Martinez, Sanchez

Grupa G: RB Leipzig – Olympique Lyon 0-2 (Depay 11, Terrier 65)

RB Leipzig: Gulacsi – Konate, Upamecano, Orban – Laimer – Klostermann, Haidara, Sabitzer, Halstenberg – Poulsen, Werner
Lyon: Lopes – Marcelo, Andersen, Marcal – Dubois, Mendes, Tousart, Aouar, Kone – Depay – Terrier

Grupa G: Zenit – Benfica 3-1 (Dzyuba 22, R. Dias 70 a.g, Azmoun 78 / De Tomas 85)

Zenit: Lunev – Smolnikov, Ivanovic, Rakitsky, Santos – Druissi, Barrios, Ozdoev, Shatov – Azmoun, Dzyuba
Benfica: Vlachodimos – Tavares, Dias, Jardel, Grimaldo – Pizzi, Gabriel, Taarabt, Silva – Fejsa, Seferovic

Grupa H: Lille – Chelsea 1-2 (Osimhen 33 / Abraham 22, Willian 78)

Lille: Maignan – Celik, Fonte, Gabriel, Mandava – Soumare, Andre – Ikone, L. Araujo, Bamba – Osimhen
Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Tomori, Zouma, Alonso – Willian, James, Jorginho, Kante, Mount – Abraham

Grupa H: Valencia – Ajax 0-3 (Zyiech 8, Promes 34, Van De Beek 67)

Valencia: Cillessen – Wass, Garay, Gabriel, Costa – Torres, Parejo, Coquelin, Guedes – Gomes, Rodrigo
Ajax: Onana – Dest, Veltman, Blind, Tagliafico – Alvarez, Van De Beek, Martinez – Ziyech, Tadic, Promes

Grupa E: Genk – Napoli 0-0

• Genk: Coucke – Maehle, Guesta, Lucumi, Uronen – Berge, Hrosovsky – Ito, I. Hagi, Bongonda – Samatta
    Rezerve: Vandevoordt – Wouters, Paintsil, Onuachu, Heynen, Dewaest, De Norre
  • Napoli: Meret – Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, M. Rui – Allan, F. Ruiz, Elmas – Callejon, Milik, Lozano
    Rezerve: Ospina – Malcuit, Younes, Luperto, Mertens, Zielinski, Llorente

18:53 Ianis Hagi, titular în Genk – Napoli! Belgienii au anunțat echipa de start:

Grupa F: Slavia Praga – Borussia Dortmund 0-2 (Hakimi 35, 89)

• Slavia: Kolar – Coufal, Hovorka, Kudela, Boril – Sevcik, Soucek – Masopust, Stanciu, Olayinka – – Tecl
    Rezerve: Kovar – Frydrych, Holes, Husbauer, Skoda, Van Buren, Zeleny
  • Dortmund: Burki – Piszczek, Akanji, Hummels, Hakimi – Witsel, Delaney – Sancho, Brandt, Guerreiro – Reus
    Rezerve: Hitz – Zagadou, Weigl, T. Hazard, Gotze, Dahoud, Brunn-Larsen

Minutul 89: GOOOOOLLLLLL BORUSSIA! Hakimi face dubla, cu un gol parcă la indigo cu prima reușită a fundașului marocan.

Minutul 35: GOOOOOOOLLLL BORUSSIA! Achraf Hakimi deschide scorul! Fundașul a urcat în partea dreaptă, a intrat în careu, a driblat un adversar și portarul și apoi a înscris cu piciorul stâng!

19:00 Stanciu, titular în Slavia – Borussia Dortmund!

Rezultatele înregistrate marți în Liga Campionilor:

Grupa A Real Madrid – Club Brugge 2-2 (S. Ramos 56, Casemiro 86 / Dennis 11, 39)

• Real Madrid: Courtois (Areola 46) – Carvajal, Ramos, Varane, Nacho (Marcelo 46) – Kroos, Casemiro, Modric – L. Vazquez (Vincius 67), Benzema, Hazard
  • Club Brugge: Mignolet – Lourenco, Mechele, Deli, Ricca – Vormer, Rits, Vanaken – Diatta, Dennis (Openda 71), Tau

Minutul 90+6: Fluier final! Real Madrid remizează acasă cu Brugge, scor 2-2.

Minutul 86: GOOOL Real Madrid! Casemiro egalează, belgienii joacă în 10.

Minutul 56: GOOOL Real Madrid! Sergio Ramos înscrie cu o lovitură de cap. Reușita a fost validată după intervenția VAR.

Minutul 45+2: Pauză la Madrid.

Minutul 39: GOOOL Club Brugge! Dennis reușește dubla după un alt contraatac devastator.

Minutul 11: GOOOL Club Brugge! Dennis a deschis scorul la capătul unui contraatac. În primă fază s-a ridicat fanionul de la margine, dar reușita a fost validată de VAR.

Minutul 1: A început partida de pe Santiago Bernabeu!

Grupa A Galatasaray – PSG 0-1 (Icardi 52)

• Galatasaray: Muslera – Mariano, Luyindama, Marcao, Nagatomo (Bayram 78) – Belhanda (Feghouli 62), N’Zonzi, Donk, Seri, R. Babel (Andone 64) – Falcao
  • PSG: Navas – Meunier, T. Silva, Kimpembe, Bernat – Gueye, Marquinhos, Verratti – Sarabia (Chupo-Moting 71), Icardi, Di Maria (Herrera 83)

Minutul 90+3: Fluier final.

Minutul 64: Florin Andone fost trimis în teren! Fatih Terim l-a scos pe Ryan Babel.

Minutul 52: GOOOL PSG! Mauro Icardi a îndeplinit o simplă formalitate, din șase metri, după o fază colectivă de toată frumusețea. Florin Andone rămâne pe bancă pentru moment.

Minutul 45: Pauză.

Minutul 1: A început partida de la Istanbul. Florin Andone e rezervă.

Grupa B Steaua Roșie Belgrad – Olympiacos 3-1 (Vulcic 63, Milunovic 87, Boakye 90 / Semedo 37)

• Steaua Roșie: Borjan – Gobeljic, Degenek, Milunovic, Rodic – Canas, Jovancic (Vulcic 55) – Garcia, M. Marin, Van la Parra (Boakye 63) – Tomane
  • Olympiacos: Jose Sa – Torosidis, Meriah, Semedo, Tsimikas – Bouchalakis, Camara – Masouras, Benzia, Lovera (Podence 61) – Guerrero

Minutul 90: GOOOL Steaua Roșie! Boakye închide tabela la 3-1.

Minutul 87: GOOOL Steaua Roșie! Milunovic întoarce scorul, „Marakana explodează”.

Minutul 63: GOOOL Steaua Roșie! Vulcic egalează. Oaspeții joacă în zece oameni, Benzia a fost eliminat în urmă cu cinci minute.

Minutul 37: GOOOL Olympiacos! Semedo a deschis scorul la Belgrad.

Minutul 1: A început meciul de la Belgrad.

Grupa B Totteham – Bayern Munchen 2-7 (Son 12, Kane 60-pen. / Kimmich 15, Lewandowski 45, 87, Gnabry 53, 55, 83, 88)

• Tottenham: Lloris – Aurier, Alderweireld, Vertonghen, D. Rose – Winks, Ndombele (Eriksen 64), Sissoko – D. Alli (Lucas 71), Kane, Son
  • Bayern: Neuer – Pavard, J. Boateng (J. Martinez 72), Sule, Alaba (T. Alcantara 46) – Kimmich, Tolisso – Gnabry, Coutinho, K. Coman (Perisic 71) – Lewandowski

Minutul 90+2: Fluier final. Super-Bayern a demolat Tottenham.

Minutul 88: GOOOL Bayern! Ce se întâmplă cu Spurs? Gnabry reușește „pokerul”.

Minutul 87: GOOOL Bayern! Coutinho i-a pasat superb lui Lewandowski, care a pus latul pentru 6-2. Demonstrație de fotbal la Londra.

Minutul 83: GOOOL Bayern! Gnabry a reușit o cursă splendidă și a semnat tripla. Lloris n-a avut nicio șansă în fața lui Serge.

Minutul 60: GOOOL Tottenham! Kane înscrie cu sânge rece, Neuer n-a avut nicio șansă. Mingea s-a dus direct în plasa laterală.

Minutul 59: Penalty pentru Tottenham! Coman l-a faultat pe Rose în careu, iar Tottenham poate reveni în joc. Kane va executa de la 11 metri.

Minutul 55: GOOOL Bayern! Gnabry reușește dubla, după o gafă a lui Winks. Spurs, la pământ.

Minutul 53: GOOOL Bayern! Gnabry plasează mingea în plasa laterală pentru 3-1.

Minutul 45+1: Pauză la Londra.

Minutul 45: GOOOL Bayern! Robert Lewandowski a preluat la 16 metri, cu spatele la poartă, după care a făcut o piruetă și a șutat violent la colțul lung. Mingea l-a ocolit pe Lloris și s-a oprit în plasă.

Minutul 15: GOOOL Bayern! Kimmich a recuperat la 22 de metri, după care a șutat superb la colțul lung. Mingea s-a oprit în plasa laterală.

Minutul 12: GOOOL Tottenham! Son Heung-Min deschide scorul după o eroare în apărarea adversă.

Minutul 1: A început partida de la Londra.

Grupa C Atalanta – Șahtior Donețk 1-2 (Zapata 28 / J. Moraes 41, Solomon 90+5)

• Atalanta: Gollini – Toloi, Masiello (Muriel 68), Palomino – Hateboer (Gosens 57), De Roon, Pasalic, Castagne – Ilicic (Malinovsky 57), D. Zapata, A. Gomez
  • Șahtior: Pyatov – Bolbat (Dodo 90+3), Kryvtsov, Matviienko, Ismaily – Marlos (Konoplyanka 86), Alan Patrick (Solomon 69), Stepanenko, Taison – Kovalenko – J. Moraes

Minutul 90+5: GOOOL Șahtior! Solomon înscrie la ultima fază și închide tabela la 2-1 pentru oaspeți.

Minutul 45+1: Pauză la Milano.

Minutul 41: GOOOL Șahtior! Fostul atacant de la Gloria Bistrița, Junior Moraes, a egalat pe San Siro.

Minutul 28: GOOOL Atalanta! Duvan Zapata a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Minutul 16: Penalty ratat de Atalanta! Ilicic a executat lovitura de la 11 metri, dar n-a reușit să-l învingă pe Pyatov. Rămâne 0-0.

Minutul 1: A început partida de pe San Siro. Atalanta nu poate juca la Bergamo în grupele UCL.

Grupa C Manchester City – Dinamo Zagreb 2-0 (Sterling 66)

• Manchester City: Ederson – Cancelo, Otamendi, Fernandinho, Mendy – Gundogan, Rodri, D. Silva (Foden 90+1) – Mahrez, Aguero, B. Silva (Sterling 56)
  • Dinamo Zagreb: Livakovic – Stojanovic, Theophile-Catherine (Gavranovic 76), Dilaver, Peric, Leovac – Moro, Ademi, Olmo – Orsic (Gojak 62), Petkovic (Atiemwen 83)

Minutul 90+6: Fluier final.

Minutul 90+4: GOOOL Manchester City! Foden înscrie după un contraatac perfect.

Minutul 66: GOOOL Manchester City! Sterling înscrie din câțiva metri, după ce a fost angajat ideal de Gundogan.

Minutul 1: A început partida de la Manchester.

Grupa D Juventus – Bayer Leverkusen 3-0 (Higuain 17, Bernardeschi 62, C. Ronaldo 89)

• Juventus: Szczesny – Cuadrado, De Ligt, Bonucci, Alex Sandro – Khedira (Bentancur 74), Pjanic, Matuidi – Bernardeschi (Ramsey 77), Higuain (Dybala 83), C. Ronaldo
  • Bayer Leverkusen: Hradecky – L. Bender, Tah, S. Bender, Wendell – Havertz, Aranguiz, Baumgartlinger, Demirbay (Amiri 46) – Volland, Alario (Paulinho 68)

Minutul 90+2: Fluier final.

Minutul 89: GOOOL Juventus! Cristiano Ronaldo duce scorul la 3-0.

Minutul 62: GOOOL Juventus! Bernardeschi înscrie din zece metri, după ce Ronaldo a ratat execuția.

Minutul 17: GOOOL Juventus! Higuain a deschis scorul la Torino.

Minutul 1: A început partida de la Torino.

Grupa D Lokomotiv Moscova – Atletico Madrid 0-2 (J. Felix 48, Thomas 58)

• Lokomotiv: Guilherme – Ignatjev, Corluka, Howedes, Rybus – Cerqueira – Zhemaletdinov (Idowu 33), Barinov, Krychowiak, J. Mario – Smolov
  • Atletico: Oblak – Arias, Felipe, J. Gimenez, Lodi – J. Felix, Thomas, Saul, Koke – Morata, D. Costa (Lemar 77)

Minutul 90+4: Fluier final.

Minutul 58: GOOOL Atletico! Thomas rezolvă meciul pentru Atletico.

Minutul 48: GOOOL Atletico! Joao Felix „sparge gheața” la Moscova.

Minutul 1: A început partida de la Moscova.