Lisabona, 15 minute fatale!** „Ne-a lipsit experiența!” Dorinel vrea să mai ajungă o dată în grupele Ligii

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat că și-a dorit ca Oțelul Galați să câștige măcar un punct în grupa C a Ligii Campionilor, unde a încheiat cu un eșec, scor 0-1, cu Benfica Lisabona, în ultima etapă, informează Mais Futebol.

„Sunt dezamăgit, ne doream să scoatem măcar un punct. N-a fost un meci ușor, dar am jucat bine. Am început slab partida, am primit gol, dar apoi am reușit să împingem echipa gazdă spre propria jumătate și am avut câteva situații, dar n-am reușit să egalăm. Așa că terminăm grupa fără niciun punct. Ne-a lipsit experiența. Avem o echipă tânără, fără experiență internațională. Nu sunt mulțumit de cum am evoluat în primele 15 minute.

Nu sunt surprins de faptul că Benfica a terminat grupa pe primul loc. Favoritele erau Benfica și Manchester United. E adevărat că până acum Benfica nu câștigase acasă, dar reușise în deplasare. Benfica merită să meargă mai departe, e o echipă cu tradiție, cu mulți suporteri. Dacă ne-am prezenta mai bine în cazul în care am ajunge din nou aici? E greu, în primul rând ar trebui să luăm din nou campionatul, ceea ce e dificil”, a declarat Munteanu.

Campioana României, Oțelul Galați, părăsește Liga Campionilor fără niciun punct câștigat, după ce a pierdut, miercuri, în deplasare, cu scorul de 0-1 (0-1), partida cu formația portugheză Benfica Lisabona, în etapa a 6-a, ultima, a grupei C a competiției.

Benfica a deschis scorul în minutul 7, prin Oscar Cardozo, care înscrie din șapte metri, după o centrare venită de la Gaitan.