Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2. Campioana României a revenit spectaculos în Gibraltar și este la un pas de turul al treilea preliminar în Liga Campionilor

CFR Cluj a avut emoții mari în Gibraltar! Campioana României s-a impus cu scorul de 2-1, după dubla lui Gabriel Debeljuh, din repriza secundă.

Ardelenii au avut o primă repriză de coșmar, care s-a încheiat cu golul marcat de Rosa, pe finalul primei reprize. Fără să strălucească, CFR Cluj a revenit însă imediat după pauză prin golurile lui Debeljuh și, în mod normal, nu mai poate rata calificarea în turul al treilea preliminar din Liga Campionilor.

În următoarea fază a competiției, CFR Cluj are șanse mari să o întâlnească pe Young Boys, echipa care i-a barat drumul spre primăvara Europa League, în sezonul trecut.

Lincoln – CFR 1-2

Finalul meciului. CFR Cluj câștigă cu emoții în Gibraltar, scor 2-1.

Min. 58: GOOOL CFR CLUJ! Debeljuh profită de o eroare mare în apărarea adversă, rămâne singur cu portarul și reușește dubla.

Min. 52: GOOOL CFR CLUJ! Debeljuh pleacă din poziție regulamentară și înscrie cu capul.

Finalul primei reprize, una de coșmar pentru campioana României.

Min. 45: GOL LINCOLN! Rosa înscrie după o fază superbă, assist-ul aparținându-i lui Walker. Apărarea clujenilor a fost depășită cu mare ușurință.

Min. 16: OCAZIE MARE LINCOLN! Walker trage periculos de la distanță, iar Arlauskis evită golul.

Min. 1: CFR are emoții mari! Bernal cere penalty după un duel în careu cu Bouhenna, dar jocul este lăsat să continue.

Min. 1: Începe meciul din Gibraltar.

ECHIPELE DE START

Lincoln: Goldwin – Wiseman, Bernando Lopes, Chipolina, Toscano – Ronan, Yahaya, Rosa – Walker, Kike Gomez – Britto

Rezerve: Soler – Casciaro, Torilla, Gomez, Kovalonks, Valarino, Carralero, Moore, Sergeant, Ocran, Peacock

Antrenor: Raul Castillo

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Bouhenna, Graovac, Latovlevici – J. Rodriguez, Sigurjonsson – V. Costache, C. Deac, A. Păun – Debeljuh

Rezerve: Bălgrădean, Hindrich – C. Manea, Chipciu, Ciobotariu, Tahiri, Petrila, Hoban, Gussouma, Cestor, Itu

Antenor: Marius Șumudică

Stadion: Victoria (Gibraltar)
Arbitru: Delajod Willy (Franța)

CFR Cluj joacă primul meci din turul 2 preliminar al Champions League în Gibraltar, cu Lincoln Red Imps, iar returul este programat pe 28 iulie, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

CFR Cluj s-a calificat în turul 2 preliminar al Champions League după ce a trecut de bosniacii Borac Banja Luka, iar echipa din Gibraltar a prins un loc în turul 2 după ce a trecut cu scorul general de 7-2 de Fola Esch din Luxemburg.

Lincoln Red Imps – CFR Cluj Live Video Online în turul 2 preliminar al Champions League

Lincoln Red Imps este echipa cu cele mai multe titluri câștigate în Gibraltar, 24 la număr, dintre care 14 au fost consecutive. Mai mult, adversara CFR-ului din turul 2 al Champions League deține și un record incredibil. Trupa din Gibraltar a avut 1.959 de zile consecutive fără înfrângere, adică mai mult de 5 ani.

Dacă va trece de Lincoln Red Imps, campioana României se va duela cu învingătoarea din meciul Slovan Bratislava – Young Boys Berna. În cazul în care trupa lui Marius Șumudică va fi eliminată de trupa din Gibraltar, atunci ardelenii vor ajunge în turul 3 preliminar din Europa League, unde va juca împotriva învinsei dintre cele două.