Lacrimi şi durere pentru Horațiu Moldovan şi colegii lui, după ce Atletico a fost eliminată de Dortmund în sferturile Ligii Campionilor! „Tragedie!”

16 April 2024, North Rhine-Westphalia, Dortmund: Soccer: Champions League, Borussia Dortmund - Atlético Madrid, knockout round, quarter-finals, second leg, Signal Iduna Park. Atletico's Antoine Griezmann (M) and his teammates are disappointed after the final whistle.,Image: 865417006, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Horațiu Moldovan și colegii lui au avut parte de o seară de coșmar în Germania, după ce Atletico a fost eliminată de Dortmund în sferturile Ligii Campionilor.

Borussia Dortmund a primit vizita lui Atletico Madrid în cel mai „nebun” retur din acest sezon din Liga Campionilor. Nemții s-au impus cu 4-2 (5-4, la general) și și-au asigurat un loc în semifinalele competiției. Singurul român, ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor în acest sezon, a suferit o eliminare dramatică, după ce echipa sa a fost de două ori ca și calificată, dar Dortmund a revenit de fiecare dată.

Lacrimi şi durere pentru Horațiu Moldovan, după ce Atletico a fost eliminată de Dortmund în sferturile Ligii Campionilor

Cu Horațiu Moldovan doar pe bancă, Atletico Madrid a suferit o înfrângere dramatică în Germania. Spaniolii porneau cu un avantaj de un gol, după victoria din tur, 2-1. Borussia Dortmund a avut o primă repriză de vis și a intrat la cabine ca și calificată, după reușitele lui Brandt și Maatsen.

La pauza meciului, Diego Simeone a făcut trei schimbări pentru a revitaliza jocul echipei. Jocul echipei s-a schimbat mai mult în bine, iar la 4 minute de la reluarea jocului Hummels a trimis mingea în propria poartă și a readus-o în joc pe Atletico. Simeone a fost inspirat cu mutarea lui Correa care a marcat în minutul 64 și acum Atletico era echipa calificată în semifinale.

Nemții au demonstrat încă o dată că nu sunt învinși până nu pleacă de pe teren. Cu o atitudine de echipă mare ca pe vremea lui Jurgen Klopp, Dortmund a preluat din nou conducerea, în doar trei minute, prin reușitele lui Fullkrug și Sabitzer care au marcat în minutele 71 și 74.

Borussia Dortmund a obținut prima calificare în semifinalele competiției, după o pauză de 11 ani. În 2013, formația antrenată de Jurgen Klopp ajungea până în marea finală, pierdută cu Bayern Munich, 1-2.

Când se joacă semifinalele din Champions League

S-au aflat primele două semifinaliste din acest sezon al Ligii Campionilor. PSG va întâlni Borussia Dortmund în prima semifinală după ce parizienii au obținut o calificare nesperată la Barcelona, după ce au recuperat un handicap de 2 goluri, scor 4-1 (6-4, la general).

Semifinalele Ligii Campionilor se vor juca pe 30 aprilie și 1 mai, în timp ce meciurile din retur vor avea loc pe 7, respectiv 8 mai.

Miercuri seară se va stabili a doua semifinală. Germania poate avea două echipe în semifinale dacă Bayern trece de Arsenal, după ce în tur au remizat, 2-2. Manchester City poate fi mai aproape să își apere trofeul cucerit sezonul trecut, dacă va reuși să câștige cu Real Madrid. În tur, a fost un meci fabulos cu 6 goluri, scor 3-3.

Publicat: 17 04. 2024, 00:49