Karim Benzema, gol superb pentru Real Madrid în Liga Campionilor chiar în ziua în care a fost găsit vinovat în scandalul „Sextape” | VIDEO

Karim Benzema, peste Leo Messi și Cristiano Ronaldo!

Karim Benzema, atacantul francez în vârstă de 33 de ani al lui Real Madrid, a înscris în meciul cu Sheriff Tiraspol, chiar în ziua în care a fost găsit vinovat în scandalul „Sextape”, din anul 2015.

Sheriff Tiraspol și Real Madrid s-au întâlnit miercuri seară, în cadrul etapei a cincea din grupele Ligii Campionilor, iar spaniolii s-au impus cu scorul de 3-0, după golurile reușite de către Alaba, în minutul 30, Kroos, în minutul 45+1, respectiv Benzema, în minutul 55.

Atacantul francez nominalizat la Balonul de Aur a înscris golul de 3-0 al madrilenilor chiar în ziua în care a fost găsit vinovat de către Curtea de la Versailles.

În minutul 55 al partidei disputate la Tiraspol, Ferland Mendy a centrat pe jos, de pe partea stângă, pentru conaționalul său, în marginea careului de 16 metri, iar Karim Benzema a trimis puternic direct în poarta moldovenilor.

Karim Benzema s-a bucurat pentru reușita sa și a uitat pe parcursul acestei întâlniri de pedeapsa pe care a primit-o din partea justiției din Franța.

„Karim Benzema a fost găsit vinovat de ajutarea și încurajarea unei tentative de șantaj. Nu a fost vorba de un motiv financiar, ci de prietenia cu Karim Zenati. Curtea a constatat că Benzema nu a realizat natura infracțională a faptelor sale”, a notat publicația RMC Sport.

Avocații lui Karim Benzema au reacționat și s-au declarat șocați de pedeapsa primită de către fotbalist. Acesta a primit un an de închisoare cu suspendare și o amendă în valoare de 75 de mii de euro.

„A fost stabilit clar de către Curte că Karim Benzema nu a fost conștient de acțiunile anterioare. Suntem destul de șocați de această sentință. Apelul este necesar, deoarece Karim Benzema nu a avut nicio legătură cu ce s-a întâmpla”, a fost reacția avocaților.

Publicat: 25 11. 2021, 00:06