Karim Benzema, coșmarul echipelor din Premier League! Performanța înregistrată de către francez în meciul Real Madrid – Chelsea, din Liga Campionilor

Karim Benzema, atacantul francez în vârstă de 35 de ani de la Real Madrid a înscris în meciul cu Chelsea și a înregistrat o performanță interesantă.

Meciul dintre Real Madrid și Chelsea s-a jucat miercuri seară, în cadrul turului sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, iar spaniolii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Karim Benzema, în minutul 22, respectiv Marco Asensio, în minutul 74.

Real Madrid a deschis scorul în minutul 22, prin Karim Benzema, din pasa lui Vinicius Junior.

A fost cel de-al patrulea gol marcat de către Karim Benzema pentru Real Madrid în acest sezon al Ligii Campionilor, după cele trei înscrise în dubla cu Liverpool din optimile de finală ale competiției.

Francezul a bifat o performanță interesantă. Ultimele 11 goluri marcate de către Karim Benzema în Liga Campionilor au fost înscrise în poarta echipelor din Premier League: Chelsea, Liverpool și Manchester City.

Karim Benzema, câștigătorul Balonului de Aur în 2022

Karim Benzema a câștigat primul Balon de Aur din carieră în urma performanțelor reușite în sezonul precedent. Acesta i-a devansat pe Sadio Mane (locul 2) și Kevin de Bruyne (locul 3).

„Sunt mândru că am obținut acest trofeu. Am muncit enorm. Am avut mereu în minte motivația de a reuși. Zidane a fost mereu un model pentru mine, la fel și Ronaldo Nazario. Știam că nu există lucruri imposibile și poți să ajungi la ceea ce îți dorești. Mă bucur că munca mea a fost răsplătită. Am trecut și prin momente dificile. Sunt lyonez și nu pot să uit asta. Îi mulțumesc și actualului meu președinte, Florentino Perez”, a fost discursul lui Karim Benzema, după ce a primit trofeul.

5 trofee a câștigat Karim Benzema în sezonul trecut: Liga Campionilor, titlul de campion al Spaniei, Supercupa Spaniei, Supercupa Europei și Liga Națiunilor cu Franța

Publicat: 12 04. 2023, 22:51
Actualizat: 12 04. 2023, 23:59