Karim Benzema a înscris două goluri superbe și „a înviat-o” pe Real Madrid cu Manchester City! Doar Robert Lewandwoski mai este la nivelul super starului francez | VIDEO

Goal 1-2 Karim Benzema (9) of Real Madrid scores a goal and celebrates during the Champions League match between Manchester City and Real Madrid at the Etihad Stadium, Manchester Manchester City v Real Madrid, Champions League - 26 Apr 2022,Image: 686276224, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Real Madrid a suferit teribil în prima repriză a meciului cu Manchester City. Condusă cu 0-2, echipa lui Ancelotti a fost salvată de golul marcat de Benzema, care apoi a punctat și în repriza secundă.

Ajuns la 40 de goluri în acest sezon, în toate competițiile, Benzema se poate lăuda cu cifrele lui Lewandowski, polonezul din ofensiva lui Bayern.

Duelul dintre Manchester City și Real Madrid este Live Video Online pe prosport.ro.

Karim Benzema, pe urmele lui Cristiano Ronaldo! Cum a salvat-o pe Real Madrid cu Manchester City

Karim Benzema a demonstrat din nou de ce este printre cei mai buni atacanți din Europa. Deși a avut o repriză groaznică în Anglia, în care s-a clătinat la fiecare atac al gazdelor, Real Madrid a fost condusă la pauză doar cu un gol diferență: 1-2.

Francezul încearcă să depășească performanța lui Cristiano Ronaldo din sezonul 2017-2018: atunci, portughezul a marcat de 44 de ori.

După golul din minutul 33, Benzema a ajuns la 13 goluri în această ediție de Liga Campionilor, amintind de performanțele reușite în Europa de Ronaldo, Messi și Lewandowski.

Karim a punctat apoi și în repriza secundă: la scorul de 4-2, atacantul a bătut excelent un penalty, a făcut 4-3, iar Real Madrid speră acum să întoarcă rezultatul în returul de pe Bernabeu.