Jurgen Klopp: „Nu meritam să ne calificăm. Nu este o mare problemă, și alte echipe au fost eliminate în această fază”

Antrenorul echipei Borussia Dortmund, Jurgen Klopp, a declarat, miercuri seară, după eliminarea din optimile de finală ale Ligii Campionilor, că formația sa nu merita calificarea și a precizat că Juventus Torino a fost prea puternică, informează site-ul oficial al UEFA.

„Am meritat să pierdem. Nu este o mare problemă, și alte echipe au fost eliminate în această fază. Ne vom concentra pe campionat și pe Cupa Germaniei. După ceea ce am văzut astăzi, nu meritam să mergem mai departe în acest sezon al Ligii Campionilor. În ultimii ani, echipele care ne-au învins au câștigat trofeul. Juventus a fost prea puternică pentru noi în această seară. Este o echipă care se apară bine și evoluează cu multă pasiune. Dacă nu tragi la poartă, cu siguranță ai probleme să înscrii. Am făcut câteva lucruri bune, dar când am ajuns în zona porții lor nu ne-am coordonat. E mai mult vina noastră decât meritul apărării lor. Am început prost meciul, am primit gol în minutul 3, dar apoi am tras doar două șuturi pe poartă în 87 de minute”, a spus Klopp.

Echipa italiană Juventus Torino s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), formația germană Borussia Dortmund, în manșa retur a optimilor competiției.

În tur, Juventus Torino s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-1.

Miercuri, golurile învingătorilor au fost marcate de Tevez ‘3, ’79 și Morata ’70.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 19 03. 2015, 10:53
Actualizat: 19 03. 2015, 10:54