Istvan Kovacs, lovitura anului: e delegat la returul dintre FC Barcelona și PSG din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

FC Barcelona s-a impus pe terenul celor de la PSG, scor 3-2, în manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League.

Istvan Kovacs, unul dintre cei mai cunoscuți arbitri din România, a primit o veste extrem de bună. Centralul din Carei a fost delegat pentru meciul retur de pe Estadi Olimpic Lluis Companys.

Istvan Kovacs a fost delegat să arbitreze returul dintre Barcelona și Paris Saint-Germain din sferturile de finală UEFA Champions League.

Cei doi asistenți sunt Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce al patrulea oficial e Horațiu Feșnic. Nemții Marco Fritz și Bastian Dankert sunt cei care se vor afla în camera VAR.

Kovacs a mai arbitrat-o pe campioana Franței în acest sezon și la meciul pierdut cu Newcastle din grupele Ligii Campionilor, scor 1-4.

Luis Enrique, convins că va reuși să treacă de Barcelona: „Nu am nicio îndoială!”

Deși a pierdut meciul tur de pe Parc des Princes, scor 2-3, Luis Enrique, antrenorul celor de la PSG, a venit foarte optimist la conferința de presă de după meci.

Antrenorul formației pariziene crede că mai mult ca sigur echipa sa va întoarce scorul în retur și va reuși să se califice în semifinale.

„Toate înfrângerile dor și deranjează, dar acest joc, ca toate celelalte, a avut suișuri și coborâșuri. Am început bine meciul, am dominat, dar după 0-1 am avut îndoieli când a fost vorba să punem presiune împotriva Barcelonei.

Barcelona a știut foarte bine să gestioneze presiunea meciului. Au jucători de foarte bună calitate. La pauză am schimbat lucrurile și am reușit (n.r. PSG) să întoarcem jocul. Am dat două goluri, dar rezultatul este negativ pentru noi.

Felicit Barcelona, dar nu am nicio îndoială că vom reuși calificarea. Am pregătit deja manșa secundă și o să o tratăm ca pe o finală.

Cu siguranță că vom vedea din nou multe goluri și sperăm că de data aceasta micile detalii să fie de partea noastră”, a declarat Luis Enrique după PSG – Barcelona 2-3, potrivit Mundo Deportivo.

Am jucat bine, apărarea noastră a înțeles ce trebuie să facem, i-am marcat bine pe parizieni. Credeam că favorită este PSG, dar am lucrat bine în defensivă, am făcut presing bun. Sunt foarte mulțumit de performanță, toți suporterii pot fi fericiți

Ambele lucruri sunt pozitive, să revenim de la un deficit atunci când suntem conduci și să ieșim din presiunea mare a unei echipe care presează atât de tare. Este dificil”, a declarat Xavi după meciul tur cu PSG, citat de sport.es.

Publicat: 14 04. 2024, 12:50
Actualizat: 14 04. 2024, 12:55