Istvan Kovacs a furat prim-planul în presa din Franța după ce a arbitrat Newcastle – PSG: „A fost suspect!”

UEFA Champions League Newcastle United v Paris Saint-Germain Goncalo Ramos 9 of Paris Saint-Germain talks to referee Istvan Kovacs during the UEFA Champions League match Newcastle United vs Paris Saint-Germain at St. James s Park, Newcastle, United Kingdom, 4th October 2023 Photo by Newcastle St. James s Park Tyne and Wear United Kingdom Copyright: xMarkxCosgrove/NewsxImagesx,Image: 810972082, License: Rights-managed, Restrictions: Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Istvan Kovacs, arbitrul român în vârstă de 39 de ani originar din Carei, a condus la centru partida dintre Newcastle și PSG, iar jurnaliștii francezi nu l-au iertat.

Meciul dintre Newcastle și PSG s-a disputat miercuri seară, pe terenul englezilor, în cadrul etapei a doua a grupelor Ligii Campionilor, iar gazdele s-au impus cu scorul de 4-1, după golurile marcate de către Almiron (min. 17), Burn (min. 39), Longstaff (min. 50) și Schar (min. 90+1). Pentru francezi a înscris Hernandez, în minutul 56.

După această partidă, francezii au atras atenția asupra prestației arbitrului român care a validat golul lui Burn, din minutul 39, după intervenția arbitrajului VAR. Inițial, Istvan Kovacs anulase reușita pe motiv de ofsaid.

Și la faza primului gol, Istvan Kovacs a considerat că reușita trebuie să fie anulată pe motiv de ofsaid, dar specialiștii din camera VAR, Marco Fritz (Germania) şi Rob Dieperink (Olanda), i-au transmis românului că este gol valabil.

„După o acțiune confuză, Dan Burn și-a arătat puterea de a-i permite lui Newcastle să conducă cu 2-0 în această miercuri împotriva lui PSG, în faza grupelor din Liga Campionilor.

La o lovitură liberă executată de Kieran Trippier, Jamaal Lascelles a urcat mai sus decât toată lumea, atingând mingea cu mâna în urma unei pase. Bruno Guimaraes l-a forțat apoi pe Donnarumma să producă o intercepție frumoasă dintr-un unghi strâns, înainte de a centra spre Burn. Fundașul englez și-a arătat clasa câștigând duelul cu Milan Skriniar și marcând cu o lovitură de cap furioasă.

După câteva minute de ezitare, golul a fos validat de arbitrajul video. O greșeală a lui Lascelles, care a atins mingea cu mâna, a fost suspectată, dar arbitrul român Istvan Kovacs a decis să nu o sancționeze. Ca o reamintire, hențurile ofensive nu mai sunt fluierate sistematic”, a notat publicația RMC Sport.

Nici celebra publicație L’Equipe nu l-a iertat pe Istvan Kovacs: „Un henț comis de Lascelles a fost suspectat în punctul culminant al acțiunii, dar nu a fost luat în considerare de domnul Kovacs. Și nici Guimaraes nu a fost în ofsaid, care a fost acoperit de Marquinhos!”.

Publicat: 05 10. 2023, 08:35