Ionuț Radu îi poate aduce lui Nicola Sansone transferul carierei! Jucătorul de la Bologna s-a cerut la AC Milan, după ce a înscris în poarta lui Inter: „Sper să mă sune Maldini!”

27 Aprile 2022, Bologna, Italia sport calcio Bologna f.c. vs Inter f.c. - Campionato di calcio Serie A TIM 2021/2022 - stadio Renato Dall'Ara Nella foto: Nicola Sansone (Bologna F.C.) esulta dopo aver realizzato il gol del 2-1 April 27,2022 Bologna, Italy sport soccer Bologna vs Inter f.c. - Italian Football Championship League A TIM 2021/2022 - Renato Dall'Ara stadium In the pic: Nicola Sansone (Bologna F.C.) celebrates after scoring goal 2-1,Image: 686573184, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 6 poze

Ionuț Radu, portarul român în vârstă de 24 de ani al lui Inter, a gafat în meciul cu Bologna, iar Nicola Sansone, extrema stânga în vârstă de 30 de ani, a fost cel care a profitat și a adus victoria echipei sale.

Partida dintre Bologna și Inter s-a disputat în etapa cu numărul 20 din Serie A, rămasă restantă, iar gazdele au învins nesperat cu scorul de 2-1, după o gafă uriașă a lui Ionuț Radu, titularizat în campionat după aproape un an.

Pentru Inter a marcat Perisic, în minutul 3, iar Bologna a egalat prin Arnautovic, în minutul 28, și a dat lovitura în minutul 81, prin Sansone, după gafa portarului român.

Această înfrângere ar putea să o facă pe Inter să piardă titlul de campioană a Italiei, fiind la două puncte în spatele liderului AC Milan

În acest context, Nicola Sansona e glumit la interviul de după meci spunând că așteaptă ca Paolo Maldini, antrenorul lui AC Milan, să îl contacteze pentru un posibil transfer sau măcar un împrumut.

„Trebuie mereu să crezi în tine, chiar și atunci când pare că nu vei marca. Radu a comis o greșeală, iar eu am băgat-o în poartă. Sper ca Maldini sau altcineva de la AC Milan să mă sune, măcar pentru un împrumut, ca să pot juca și eu în Champions League”, a spus Nicola Sansone, potrivit Tuttomercatoweb.

„Radu a șters incredibil mingea la faza golului, le-a oferit celor de la Bologna 3 puncte și i-a dat lui AC Milan jumătate de titlu”, au scris jurnaliștii italieni de la Gazzetta dello Sport.

Publicat: 28 04. 2022, 10:00
Actualizat: 28 04. 2022, 10:01