Întâlnirea LEGENDELOR. Casillas a dezvăluit ce i-a spus Buffon după meci

Porto – Juventus 0-2. Partida din Portugalia ne-a dat șansa să-i vedem față în față pe Iker Casillas și Gianluigi Buffon, portarii care au marcat lumea fotbalului în ultimele decenii. Câștig de cauză a avut cel din urmă, la capătul unui meci în care nu a avut prea mult de lucru, în condițiile în care Porto a jucat în inferioritate numerică din prima repriză, după eliminarea lui Alex Telles, care a văzut două cartonașe galbene în doar 3 minute (25 și 27) și și-a pus colegii într-o situație dificilă.

La finalul partidei, Casillas și Buffon au oferit o imagine care va rămâne probabil în istoria fotbaluli. Cei doi s-au îmbrățișat pe teren și au făcut schimb de tricouri. Ulterior, Casillas a dezvăluit că portarul italian i-a recunoscut că eliminarea lui Telles a schimbat radical fața partidei.

„Buffon mi-a spus că eliminarea le-a făcut misiunea mai ușoară. Am încercat să dăm tot ce avem mai bun, dar acele două minute chiar au schimbat toate. Am fi putut să ne batem de la egal la egal cu Juventus (n.r. dacă Telles nu era eliminat). Și nouă ne-ar fi mai ușor în retur dacă ar avea un eliminat rapid, dar oricum va fi, trebuie să muncim din greu și să sperăm. Va fi dificil, dar vom da totul la Torino„, a declarat Casillas la finalul partidei.

Publicat: 23 02. 2017, 10:31
Actualizat: 23 02. 2017, 10:32