Încă o lovitură pentru Ancelotti. Benzema, OUT pentru returul sfertului Ligii cu Atletico. Real va juca fără patru titulari

Carlo Ancelotti are probleme uriașe înaintea returului sfertului Ligii Campionilor cu Atletico Madrid (miercuri, ora 21:45, Digi 1 și Dolce 1). Forțat să atace, după ce în tur scorul a fost 0-0, Ancelotti nu va putea conta pe Bale, Modric, Benzema și Marcelo. Ultimul căzut e francezul, care a suferit o întindere de ligamente și va absenta o lună de pe teren

Coșmarul managerului italian a început sâmbătă, în meciul câștigat cu 3-1 în fața lui Malaga. În minutul 4, Gareth Bale nu s-a mai ridicat după o fază de joc. Imediat, Cristiano Ronaldo a venit să vadă ce a pățit galezul, însă răspunsul nu a fost pozitiv. Superstarul lui Real a suferit o întindere la mușchiul soleus, din zona gambei, și a devenit indisponibil pentru meciul cu Atletico de miercuri.

Problemele s-au agravat tot în meciul cu Malaga, în minutul 59, când Luka Modric a suferit o întindere a ligamentelor la genunchiul drept, o accidentare care are șanse mari să-i încheie sezonului croatului. „E vina lui Ancelotti, Luka nu a primit nicio secundă liberă, a jucat tot timpul”, a spus Boris Nemec, medicul naționalei Croației.

Cu Marcelo suspendat, Ancelotti avea nevoie de cât mai multă liniște înaintea returului cu Atletico de miercuri seară (ora 21:45, Digi 1 și Dolce 1). Doar că realitatea e diferită! Marți, Marca a anunțat că și Karim Benzema a suferit o întindere de ligamente și va fi indisponibil o lună! În doar trei zile, Ancelotti a pierdut trei titlulari extrem de importanți și va fi nevoit să schimbe din temelii echipa pentru meciul cu rivala din Madrid.

Astfel, în banda stângă va fi titularizat Fabio Coentrao, Illarramendi va intra la mijlocul, în locul lui Modric, în timp ce modulul 4-4-2 va fi susținut în ofensivă de Ronaldo și de Chicharito!

Cum ar putea arăta Real cu Atletico: Casillas – Carvajal, Ramos, Pepe, Coentrao – James, Kroos, Illarramendi, Isco – Chicharito, Cristiano.

Publicat: 21 04. 2015, 12:24
Actualizat: 21 04. 2015, 12:28