Imaginea serii în Champions League! VIDEO Portarul lui Beșiktaș a început să PLÂNGĂ‚ atunci când și-a dat seama ce umilință trăiește echipa lui

Beșiktaș Istanbul a suferit una din cele mai usturătoare înfrângeri din istorie în fața lui Dinamo Kiev, scor 0-6, într-un meci programat în ultima etapă a Grupei B din Liga Campionilor.

Înaintea partidei, turcii sperau inclusiv la o calificare în primăvara Champions League, pentru asta având nevoie de o victorie în Ucraina, dar și ca Benfica să se împiedice în fața lui Napoli, pe teren propriu, lucru care s-a și întâmplat (portughezii au pierdut cu 1-2). Totuși, visele grupării antrenate de Șenol Güneș s-au năruit rapid, după o primă repriză absolut dezastruoasă făcută la Kiev.

Dinamo Kiev a deschis scorul în minutul 9, prin Besedin, și l-a majorat în minutul 30, după un penalty transformat de Iarmolenko, fază la care turcii au rămas și în inferioritate, după eliminarea lui Beck.

Buyalskyi a făcut 3-0 în minutul 32, iar în prelungirile primei reprize (45+3) s-a făcut 4-0, după golul lui Gonzalez. A fost momentul în care a devenit evident pentru toată lumea că Beșiktaș  va trăi una din cele mai negre seri din istoria clubului, iar portarul Fabri a izbucnit în plâns, oferind o imagine ce a devenit virală pe internet.

Din păcate pentru goalkeeperul spaniol, în repriza secundă a mai fost învins de două ori, iar Dinamo Kiev s-a impus cu 6-0. În cele din urmă, Beșiktaș a  încheiat Grupa B pe locul 3, cu 7 puncte, peste gruparea ucraineană (locul 4, 5 puncte), dar sub Benfica (locul 2, 8 puncte). Grupa a fost câștigată de Napoli, cu 11 puncte.

Publicat: 07 12. 2016, 11:43
Actualizat: 07 12. 2016, 11:46