Ilie Dumitrescu, verdict dur după ce Manchester United a căzut pe ultimul loc în grupa sa de Champions League: „Inadmisibil!”

După ce Manchester United a plecat învinsă de la Copenhaga, scor 3-4, Ilie Dumitrescu a spus ce nu i-a plăcut la jocul „diavolilor”.

Manchester United a pierdut pe terenul celor de la Copenhaga, scor 3-4, în runda a patra din grupele UEFA Champions League, deși a condus cu 2-0. Spre enervarea „diavolilor”, Marcus Rashford a văzut cartonașul roșu, iar Elyounoussi și Goncalves au făcut ca dubla lui Rasmus Hojlund să pară inexistentă și au reușit să egaleze chiar înainte de pauză.

Bruno Fernandes a înscris în minutul 69 din penalty și a ajutat-o pe formația de pe Old Trafford să preia conducerea. Totuși, Lerager și Bardghji au fost decisivi pentru gruparea din capitala Danemarcei și au făcut-o pe echipa lui Erik ten Hag să cadă pe locul 4 în grupa A. Ilie Dumitrescu a criticat în termeni duri apărarea „diavolilor” și a spus că i se pare absolut inadmisibil.

„Nu greșești. Mi se pare inadmisibil ca o echipă ca Manchester United, aproape de prelungiri, să primească două goluri. Slabă organizare pe faza defensivă. Eu spun că el (n.r.- Rashford) nu a vrut niciodată să lovească, a vrut să protejeze.

Eu consider că nu a fost intenție. Te trezești cu adversarul acolo, nu ai ce să mai faci. Eu nu comentez decizia arbitrului. Imprudența asta se plătește. Dacă e intensitate la faza asta, îi rupe piciorul”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

După victoria din meciul cu Galatasaray Istanbul, scor 2-1, Bayern Munchen, adversara lui Manchester United, și-a asigurat matematic calificarea în optimile de finală.

Cum au arătat echipele de start:

FC Copenhaga: Grabara – Ankersen, Vavro, Diks, Jelert – Lerager, Falk, Gonçalves – Elyounoussi, Claesson, Achouri
Manchester United: Onana – Wan-Bissaka, Maguire, Evans, Dalot – Amrabat, Eriksen – Rashford, Bruno Fernandes, Garnacho – Hojlund

Publicat: 09 11. 2023, 08:28
Actualizat: 09 11. 2023, 08:29