Ianis a impresionat în Liga Campionilor! Cuvinte mari ale antrenorului lui Genk, după ce Hagi junior a fost desemnat omul meciului Genk – Napoli

Ianis Hagi (20 de ani) a fost titular în Genk – Napoli 0-0, din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor, și a jucat până aproape de finalul partidei din Belgia. Fotbalistul ajuns la Genk în vară l-a impresionat pe antrenorul său, Felice Mazzu, care a rostit doar cuvinte de laudă la adresa sa, după prestația cu italienii.

Mazzu a sublinia progresul făcut de Ianis Hagi și are încredere că va deveni din ce în ce mai bun. ”Am vrut să câștigăm acest meci, dar a fost un rezultat bun împotriva unei echipe puternice precum Napoli. Ianis devine din ce în ce mai bun de la o săptămână la alta. Ne-a adus multă creativitate și cred că, în curând, va deveni un număr 10 excelent pentru noi. Jucătorii mei au arătat o mentalitate puternică și asta ne va ajuta în viitor”, a spus Mazzu, la finalul meciului Genk – Napoli 0-0.

Ianis Hagi putea fi din nou eroul campioanei Belgiei, dar a ratat o ocazie importantă de a aduce victoria gazdelor. În minutul 84, acesta nu a prins cadrul porții din careul de 16 metri, fiind incomodat de un adversar chiar în momentul șutului.

Hagi junior a fost schimbat în minutul 90+2, cu Bryan Heynen. Genk – Napoli s-a terminat 0-0, iar trupa lui Felice Mazzu a mai spălat din rușinea înfrângerii suferite în prima etapă a grupelor, când a fost învinsă de RB Salzburg cu 6-2 în deplasare.

Publicat: 03 10. 2019, 09:19