Hodgson l-a „redescoperit” pe Rooney în meciul cu CFR Cluj: „El a făcut diferența”

Selecționerul Angliei, Roy Hodgson, a declarat că este încântat de perspectiva colaborării cu fotbalistul echipei Manchester United, Wayne Rooney, care este în revenire de formă și a făcut „o mare diferență” în meciurile cu CFR Cluj și Tottenham, informează Daily Star.

Sunt încântat de perspectiva colaborării cu Wayne, acum că el este din nou în formă. Îmi pare bine să îl văd din nou atât de entuziasmat. Am spus în timpul Campionatului European că avem nevoie de abilitatea sa excepțională, dar noi punem jucători ca Wayne sub o presiune enormă. În momentul în care cu joacă precum un geniu îl considerăm pierdut. Este nedrept. De fiecare dată când Wayne intră pe teren oamenii se așteaptă să fie magnific. Știm cu toții că este un fotbalist magnific, dar fotbalul nu îți oferă mereu oportunitatea de a fi astfel de fiecare dată când intri pe teren. Sunt foarte încântat de perspectiva de a colabora în următorii doi ani cu Wayne. Fiecare echipă are nevoie de un jucător care face diferența, care înscrie sau inițiază faze de gol. Wayne a făcut o mare diferență pentru United în meciurile cu Spurs și Cluj„, a spus Hodgson.

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, marți seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei H a Ligii Campionilor.
CFR Cluj a deschis scorul prin Kapetanos, în minutul 14, iar Manchester a întors rezultatul prin golurile marcate de Van Persie, în minutele 29 și 49, ambele din pasele lui Wayne Rooney.

În campionatul Angliei, la 29 septembrie, Manchester United a fost învinsă acasă de Tottenham, scor 2-3, însă ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise în repriza a doua, după ce a intrat pe teren Rooney.