„Hasta el final, vamos Real”. Gafa lui Rafinha a decis blockbuster-ul de la Munchen. Zidane a mutat câștigător la pauză, Heynckes a suferit primul eșec după cinci ani. Cronica meciului de pe Fußball Arena

Toți susținătorii Bayernului s-au trezit cu un singur gând în ziua meciului: „Cât de bine s-ar înțelege Mo Salah cu Muller și Lewandowski?”. Nu! S-au trezit cu gândul să răzbune eliminarea din stagiunea precedentă, când Real Madrid s-a calificat în semifinale în dauna rivalilor din această seară. La centru nu mai e Viktor Kassai, ci olandezul Bjorn Kuipers.

Bayern a avut lovitura de începere, iar Lewandowski a vurt să imite reușita lui Roy Makaay, păstrând proporțiile, și să deschidă scorul din primul minut. Ajuns în marginea careului, polonezul a preferat să centreze pentru Thomas Muller, care n-a reușit să îmblânzească balonul. Makaay a reușit în 2007 să puncteze pentru 1-0 după numai zece secunde, în fața Realului, acela fiind și astăzi cel mai rapid gol din istoria competiției. Pe fondul unui joc echilibrat, fără ocazii, Joshua Kimmich a rupt echilibrul. Puștiul crescut la Stuttgart a ajuns în prejma careului, a simulat o centrare pentru Lewandowski, iar în final a șutat în diagonală la colțul lung. Navas ieșise în întâmpinare, astfel că a fost păcălit de execuția neamțului. Mingea s-a oprit în plasă, astfel că tabela indica 1-0 după 28 de minute. Real Madrid a reușit să anuleze avantajul gazdelor în finalul primei părți. Un alt fundaș lateral a punctat și de partea cealaltă. Marcelo a șutat din prima de la marginea careului, Ulreich a plonjat, dar s-a văzut învins de voleul brazilianului. Un gol crucial pentru deținătaorea trofeului, venit într-un moment ideal pentru echipa „blanco”.

Jocul greșeala așteaptă

Bayern a început în atac și partea secundă. Ribery a trimis în șase metri, după ce l-a fentat în stilul său caracteristic pe Casemiro, dar Varane a respins din fața lui Thomas Muller. O pasă greșită a lui Rafinha a însemnat dezastrul pentru Bayern. Aflat la mijlocul terenului, când toți colegii săi se aflau în careul advers, Rafinha a încercat să-i paseze lui Kimmich, care rămăsese la fel de retras. Pasa lui Rafinha a fost extrem de modestă, Vazquez a interceptat, iar apoi a declanșat contraacul. Asensio a venit la susținere, Lucas i-a pasat, iar jucătorul intrat în locul lui Isco a punctat cu mult calm, din situație de unu la unu cu Ulreich. A urmat un asediu al bavarezilor, culminat de o ratare imensă a lui Thomas Muller, care s-a ciocnit cu Lewandowski în careul mic și nu a putut împinge balonul în plasă. Bayern a continuat să atace în valuri, dar defensiva Realului a rezistat până la final.

E un pas  imens făcut de spanioli spre a patra finală din ultimii cinci ani. De asemenea, e prima înfrângere pe care o suferă Bayern, sub comanda lui Heynckes, în Liga Campionilor, după o pauză de cinci ani. Arsenal, în 2013, era ultima formație care triumfa în dauna unei echipe pregătite de Heynckes. „Tunarii” s-au impus la momentul respectiv cu 2-0, iar după acel meci a urmat o serie de 12 victorii consecutive pentru antrenorul bavarezilor, record absolut în competiție. Această serie a fost întreruptă la returul cu Sevilla, încheiat la egalitate, scor 0-0, pe Fußball Arena.

Partidele retur din cadrul semifinalelor se vor disputa săptămâna viitoare.

Publicat: 25 04. 2018, 23:38
Actualizat: 25 04. 2018, 23:39