Haos provocat de VAR în Borussia – Sevilla! Erling Haaland, la un pas de a declanșa o bătaie generală + Trei decizii controversate la o singură fază | FOTO & VIDEO

Haos provocat de VAR în Borussia - Sevilla! Erling Haaland, la un pas de a declanșa o bătaie generală

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după remiza, 2-2, obținută cu Sevilla, în returul din Germania. Gazdele au condus cu 2-0, iar faza golului doi a produs un adevărat haos pe teren. Arbitrul Cuneyt Cakir și Erling Haaland au fost în prim-plan.

Borussia Dormund a plecat ca favorită în returul optimilor Ligii Campionilor, după victoria cu 3-2 din Spania, cu Sevilla. Gazdele au început în forță și în Germania și au condus cu 2-0 după dubla lui Haaland (Min. 35, 48).

Golul al doilea marcat de norvegian a provocat un adevărat scandal pe teren, iar cele două echipe au fost la un pas de bătaie.

Haos provocat de VAR în Borussia – Sevilla! Erling Haaland, la un pas de a declanșa o bătaie generală

Ce s-a întâmplat? În minutul 48, Haaland a marcat golul de 2-0, după o fază prelungită a gazdelor, la care a participat și Thorgan Hazard. Atacantul a trimis mingea în poartă, din unghi, pe sub mâinile lui Bono. (VIDEO AICI)

Imediat, în scenă a intrat arbitrul Cuneyt Cakyr, care a fost chemat la margine pentru a analiza o fază controversată.

În minutul 51, golul lui Haaland este anulat, dar nu pentru faultul asupra lui Fernando, în careul spaniolilor.

Prima decizie controversată a venit în minutul 52, atunci când arbitrul turc a acordat penalty, dar pentru o fază anterioară, când Haaland a fost faultat de Kounde. Norvegianul a executat, dar Bono a fost imbatabil și a parat în două rânduri.

Două minute mai târziu, Cuneyt Cakyr mai oprește o dată jocul și îl întoarce în careul Sevillei. De data aceasta, sistemul VAR a sesizat că Bono nu a respectat poziția pe linia porții, în momentul executării penaltyului.

Haaland a șutat a trei oară, iar Bono a fost de această dată învins, deși a ghicit colțul și la această încercare. Haaland s-a dus provocator spre portarul oaspeților, iar bucuria acestuia a fost la un pas să degenereze într-o adevărată bătaie.

În cele din urmă, Borussia Dormund se califică în sferturile Ligii Campionilor, cu scorul general de 4-3.

Dortmund – Sevilla 2-2 (Haaland 35, 48 / Nesyri 68, 90+6)! ECHIPELE DE START

Dortmund: Hitz – Bauza, Can, Hummels, Schulz – Dahoud, Delaney, Bellingham – Hazard, Haaland, Reus
Rezerve: Burki, Drljaca – Brandt, Knauff, Meunier, Moukoko, Passlack, Piszczek, Raschl, Reinier, Tigges, Zagadou
Antrenor: Edin Terzic

Sevilla: Bono – Navas, Kounde, Carlos, Acuna – Jordan, Fernando, Oscar – Ocampos, Nesyri, Suso
Rezerve: Vacas, Vaclik – Torres, Romero, Rekik, Rakitic, Gudelj, Gomez, Gomez, Escudero, Haddadi, de Jong
Antrenor: Julen Lopetegui

Publicat: 10 03. 2021, 00:35