Guardiola speră într-o minune, după umilința cu Liverpool. „E greu, dar credem în calificare”

Antrenorul celor de la Manchester City, Pep Guardiola, a anunțat că echipa sa poate merge în faza următoare a Ligii Campionilor, deși în manșa tur a sferturilor competiției a fost învinsă cu 3-0 de către Liverpool.

„Am început cu personalitate, dar ei au marcat. Am continuat să jucăm, dar au marcat încă două goluri. Este greu. În repriza a doua, am încercat totul. Nu am prea multe regrete. Au avut două ocazii și au marcat trei goluri. Este greu, dar restul meciului am fost foarte buni. Aveam nevoie de un gol, nu l-am înscris.

Este greu, dar credem. Nimeni nu crede că ne vom califica, dar noi vom încerca să ne convingem începând de acum. Nu am senzația că am jucat pentru a obține acest rezultat. Trebuie să rămânem noi înșine, asta le-am spus jucătorilor. Poate îmi voi schimba părerea după ce voi vedea din nou meciul, dar nu am senzația că această partidă a fost un dezastru”, a declarat Guardiola.

Liverpool a învins acasă pe Manchester City, 3-0, golurile fiind marcate de Mohamed Salah, Alex Oxlade-Chamberlain și Sadio Mane. Returul va avea loc la data de 10 aprilie.

Publicat: 05 04. 2018, 10:50
Actualizat: 05 04. 2018, 10:51