Guardiola nu va sta pe bancă în returul de la Munchen

UEFA a respins apelul grupării FC Barcelona privind retragerea cartonașului galben primit de Lionel Messi la meciul cu Bayern Munchen, scor 4-0, din prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, informează AFP.

Forul european a respins și apelul Barcelonei pentru tehnicianul Josep Guardiola, eliminat după ce s-a enervat pentru cartonașul galben primit de Messi. Astfel, Guardiola nu se va afla pe banca tehnică a echipei FC Barcelona, marți, la partida retur cu Bayern Munchen.

Lionel Messi a primit un cartonaș galben în minutul 17 al meciului cu Bayern, pentru simulare la un contact cu fundașul Christian Lell în suprafața de pedeapsă germană. Guardiola a fost eliminat pentru vehemența cu care a protestat la această decizie a arbitrului Howard Webb.

"Nu am putut să mă controlez. Așa sunt eu. Din punctul meu de vedere, era clar penalti. Ceea ce mă enervează cel mai mult este cartonașul galben arătat lui Messi. Pot înțelege dacă nu ne acordă penalti, dar ceea ce nu accept este cartonașul galben", a declarat Guardiola.

Publicat: 12 04. 2009, 13:24
Actualizat: 12 04. 2009, 13:25