Guardiola: „Avem mentalitate de învingători!”

Tehnicianul Josep Guardiola a declarat, miercuri seară, că FC Barcelona poate ajunge departe cu mentalitatea pe care a arătat-o la meciul de oe teren propriu cu Olympique Lyon, scor 5-2, dar nu trebuie să repete jocul din prima parte a întâlnirii din Franța, informează Mundo Deportivo.

"În prima parte a jocului am fost excelenți, cu o bună poziționare și o tranziție bună atac-apărare. Am muncit pentru a ajunge la acest nivel. Am fost puțin îngrijorați după al doilea gol al oaspeților. Ne gândeam că am putea fi egalați. Însă cel mai bun antidot este să recuperezi întotdeauna balonul. Cred că putem ajunge departe cu această mentalitate, dar trebuie să uităm primele 25 de minute ale meciului de la Lyon, unde dacă am mai fi primit un gol poate că nu am fi obținut calificarea. Acum presupun că toți ne vor spune ce frumoși și ce buni suntem, dar trebuie să ne recuperăm din punct de vedere fizic și psihic pentru a înfrunta Almeria în campionatul Spaniei", a spus Guardiola.

"Cocoșilor" le rămâne doar campionatul

Antrenorul Claude Puel consideră că Olympique Lyon trebuie să treacă rapid peste decepția cauzată de eliminarea din Liga Campionilor și să se concentreze asupra campionatului Franței. "Trebuie să felicit Barcelona. Principalul meu regret este că nu am putut să dezvolt suficient jocul în prima repriză și că nu am putut să contracarăm presingul Barcelonei. Trebuia să atacăm în repriza a doua pentru a câștiga și să arătăm o altă evoluție față de cea din prima repriză. Exista posibilitatea să jucăm mai bine în prima parte a meciului, însă nu am reușit. Acum trebuie să trecem peste decepție cât mai rapid", a precizat Puel.

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a eliminat, în optimile competiției, formația franceză Olympique Lyon, cu scorul general de 6-3.

FC Barcelona a învins, miercuri, pe teren propriu, scor 5-2, Olympique Lyon, după ce meciul din tur se încheiase la egalitate, scor 1-1.

Miercuri, pentru FC Barcelona au marcat Henry ’25, ’27, Messi ’40, Eto’o ’43 și Keita ’90+5, iar pentru Lyon au înscris Makoun ’44 și Juninho ’48.