Greu de ucis 8!** Napoli va juca ofensiv pentru a contracara jocul lui Chelsea

După 3-1 în tur, Napoli va ataca și pe „Stamford Bridge”, diseară, de la ora 21:45! Pentru a nu da englezilor nicio șansă de calificare în sferturi, Walter Mazzari vrea să-l surprindă cu un joc ofensiv pe Roberto Di Matteo, în condițiile în care Chelsea înscrie mereu prima în meciurile de Liga Campionilor!
Returul cu Chelsea nu putea veni într-un moment mai bun pentru Napoli. „Azzurri” au câștigat ultimele șase meciuri consecutive, iar antrenorul Walter Mazzari (50 de ani) a primit acceptul să stea pe bancă diseară, ca urmare a unei decizii TAS. Elvețienii au redus pedeapsa dictată de UEFA, care-l obligase pe italian să urmărească meciul tur într-o locație inedită: un „zeppelin”, care a survolat arena pe parcursul celor 90 de minute! Mazzari le-a trasat elevilor săi o sarcină clară în Anglia. Acesta vrea să ucidă speranțele de calificare ale londonezilor prin înscrierea primului gol al partidei. „Suntem pregătiți de bătălie! Chelsea va veni peste noi, dar vom răspunde cu linie defensivă avansată. Trebuie să căutăm golul”, a ordonat Mazzari.

CHELSEA ÎNCEPE MEREU CU 1-0

Oaspeții trebuie să țină cont însă de forța ofensivă arătată de Chelsea în Liga Campionilor până acum, unde a deschis scorul de fiecare dată, indiferent de adversar! Scenariul s-a repetat în toate cele șapte partide jucate în acest sezon, chiar dacă englezii nu au câștigat decât trei dintre ele. Meciurile cu Leverkusen (1-2), Valencia (1-1) și Genk (1-1) au devoalat instabilitatea fostei echipe a lui Andre Villas-Boas, care a ratat victoria și pe „San Paolo”, după ce Mata (27) a deschis scorul. Napoli poate ajunge în sferturile Ligii la prima participare din istorie, în condițiile în care în urmă cu șase ani clubul se zbătea în anonimatul Seriei C!

AU DEVANSAT SLUJBA PENTRU MECI

Cardinalul orașului Napoli, Crescenzio Sepe (microbist împătimit), a devansat predica din Portici, pentru nu intra peste spațiul de emisie al partidei! Cuvântarea înaltului prelat va avea loc astfel la ora locală 19:00, în loc de obișnuita oră 20:00, pentru ca toți enoriașii să poată urmări liniștiți la televizor partida de pe „Stamford Bridge”.

„Niciun jucător nu l-a „lucrat” pe Villas-Boas. Dar cred că stilul pe care-l voia, cu pressing avansat și un fotbal foarte ofensiv nu se plia cu jucătorii pe care-i are acum Chelsea”, Juan Mata, mijlocaș Chelsea

17 goluri a marcat Napoli în ultimele șase partide

2 victorii în două meciuri are Di Matteo la Chelsea, 2-0 cu Birmingham și 1-0 cu Stoke

ȚSKA și Napoli, fiecare cu „talismanul” său

Real Madrid s-a calificat de 20 de ori din cele 21 de faze eliminatorii în care a remizat în tur, pe teren străin. Singurii care i-au pus piedică au fost însă chiar niște ruși! Se întâmpla în sezonul 1990/1991, în returul sferturilor Cupei Campionilor Europeni, când  Spartak învingea pe „Bernabeu” cu 3-1, după 0-0 la Moscova. Mai mult, Keisuke Honda (25 de ani, foto), mijlocașul lui ȚSKA, este o veritabilă „amuletă” pentru echipa sa, având în vedere că a marcat pe teren spaniol la debutul pentru ruși, în optimile Ligii Campionilor din sezonul 2009/2010. Moscoviții învingeau atunci cu 2-1 la Sevilla și mergeau mai departe, tot după 1-1 în tur.

Și Napoli are un „talisman” în lot! Goran Pandev (28 de ani) a eliminat-o pe Chelsea cu Inter Milano, tot în optimile Ligii din urmă cu doi ani, când „nerazzurii” se calificau după 2-1 „acasă” și 1-0 în Anglia

Publicat: 14 03. 2012, 08:41
Actualizat: 14 03. 2012, 08:42