Golul marcat de Koke, cel mai rapid primit de Barcelona în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor

• În returul cu Atletico Madrid, Barcelona a primit cel mai rapid gol din istoria participărilor sale în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor

Atletico Madrid a început excelent partida cu Barcelona, după ce în tur reușise să scoată un 1-1 plin de speranțe. Jucătorii lui Diego Simeone s-au aruncat peste adversari, iar scorul a fost deschis repede. Koke a reluat în poartă o recentrare cu capul, iar din minutul 5 tabela arăta un 1-0 foarte îngrijorător pentru fanii Barcelonei.

Golul marcat de Koke este cel mai rapid pe care Barcelona îl primește în istoria sa, în fazele eliminatorii din Liga Campionilor. Vechiul record îi aparținea lui Konstantinou, care a înscris în minutul 6, într-un meci care s-a disputat tot pe 9 aprilie, anul 2002. De asemenea este primul gol pe care Koke în marchează contra Barcelonei, în 10 meciuri pe care le-a jucat împotriva grupării catalane.

Statisticile demonstrează însă și cât de mari sunt problemele Barcelonei în zona de apărare în acest sezon. În ultimele 8 meciuri pe care le-au disputat în Liga Campionilor, o singură dată catalanii n-au primit gol, în victoria cu 2-0 pe terenul lui Manchester City.

Publicat: 09 04. 2014, 23:01
Actualizat: 09 04. 2014, 23:02