Gică Popescu, pus la zid, în direct, după ce Farul a fost eliminată de Sheriff cu un scor de neprezentare: „Să iasă acum și să fie la fel de critic cum a fost după meciul cu Elveția”

Gica Popescu si Zoltan Iasko urmaresc din tribuna la meciul de fotbal dintre FC Sferiff Tiraspol si FCV Farul Constanta, din cadrul Preliminariilor Ligii Campionilor, desfasurat pe Stadionul Sheriff din Tiraspol, marti 18 iulie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gică Popescu, președintele formației Farul Constanța, a fost pus la zid după ce campioana României a fost eliminată de Sheriff Tiraspol din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor.

Gică Popescu, pus la zid, în direct, după ce Farul a fost eliminată de Sheriff cu un scor de neprezentare

Farul Constanța a câștigat meciul tur de la Ovidiu cu scorul de 1-0, însă Sheriff a întors rezultatul la Tiraspol și duelul din primul tur preliminar al Ligii Campionilor s-a terminat cu scorul general de 3-1 pentru formația din Republica Moldova.

După ce Farul Constanța a fost învinsă cu scorul de 3-0 de Sheriff Tiraspol în manșa retur și a fost trimisă în turul 2 al Conference League, Daniel Stanciu, oficialul celor de la FC Argeș, l-a criticat dur pe Gică Popescu.

Oficialul din Superliga și-a adus aminte de discursul dur al lui Gică Popescu la adresa echipei naționale a României după meciul cu Elveția și a transmis că așteaptă ca președintele Farului să dea explicații pentru eliminarea din Liga Campionilor a echipei lui Gică Hagi.

„Noi trebuie să acceptăm că suntem într-un moment foarte dificil, că suntem foarte jos. Cred că e momentul unei critici constructive. Trebuie să identificăm motivele pentru care noi suntem foarte jos.

Noi visam să jucăm cu Real Madrid și jucam. Am jucat de la egal la egal cu marile puteri. Știi ce aș vrea? Să zică Gică Popescu acum, cum a ieșit după meciul cu Elveția, să fie la fel de critic, să îmi explice și mie. Acum e momentul cu Farul. Care e realitatea?

Nimeni nu vrea să schimbe ceva! Cei implicați nu vor să schimbe. Toată lumea își dorește rezultate de azi pe mâine. Ce avem nevoie? Ne lipsesc zece jucători! Nimeni nu verifică, nu urmărește, nu face o analiză exactă la jucătorii respectivi. Echipa națională este finalitatea”, a spus Daniel Stanciu la emisiunea Digi Sport Special.

Ce urmează pentru Farul Constanța

După ce a fost eliminată de Sheriff Tiraspol din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, Farul Constanța va juca în turul doi preliminar al Conference League.

Formația lui Gică Hagi se va duela cu campioana Armeniei, Urartu, formație care a fost eliminată din Liga Campionilor de Zrinjski Mostar (Bosnia&Herțegovina), după loviturile de departajare.

Urartu, viitoarea adversară a Farului din turul 2 preliminar al Conference League, a pierdut manșa tur cu 1-0, iar în retur partida a fost împinsă de armeni în prelungiri, după 2-1 în 90 de minute. Ambele echipe au înscris în prelungiri, iar confruntarea s-a decis la loviturile de departajare, unde Zrinjski s-a impus cu 4-3.

Publicat: 19 07. 2023, 08:41
Actualizat: 19 07. 2023, 09:52