Gest din lumea a treia a fotbalului comis de John Terry la Istanbul. Galatasaray, privată de un gol superb după un moment fără precedent

O scenă incredibilă, fără precedent în istoria fotbalului de top, a schimbat soarta primei reprize a partidei dintre Galatasaray și Chelsea, din manșa întâi a optimilor Ligii Campionilor. La scorul de 1-0 pentru londonezi, Burak Yilmaz a reușit să înscrie în poarta lui Cech, în ciuda cursului jocului, însă reușita nu a fost validată de centralul partidei, spaniolul Carlos Velasquez Carballo, dintr-un motiv incredibil.

Atacantul turc primise mingea după o repunere rapidă de la margine, dar, în mod inexplicabil, balonul cu care se jucase până atunci se afla încă în mâinile lui John Terry. Fundașul lui Chelsea l-a aruncat înapoi în joc, după ce Burak l-a depășit în viteză, motiv pentru care arbitrul a întrerupt jocul și i-a acordat englezului cartonașul galben.

Turcii au luat foc, mai ales că reușita lor picase chiar înaintea pauzei, într-un moment în care nimeni nu își mai imagina că situația de pe tabelă mai poate suferi modificări după cele 45 de minute în care Chelsea dominase autoritar.

Publicat: 26 02. 2014, 22:50
Actualizat: 26 02. 2014, 23:22