Georgievski, „prietenul perfect” al lui Mourinho. Cifrele meciului: care au fost cei mai buni steliști

â–º PE SCURT

â–º 30% a fost posesia Stelei în partida de aseară, cu Chelsea

â–º Roș-albaștrii au suferit enorm pe banda lui Georgievski și Chipciu, dar și în compartimentul ofensiv, unde Kapetanos a fost inexistent

Steaua a făcut un meci mai bun aseară decât cel pe care l-a reușit în tur, când a fost învinsă cu 4-0. Reghecampf a surprins cu un prim „11” din care a lipsit Cristi Tănase, iar Gabriel Iancu a fost titular. Totuși, chiar dacă au trecut două luni între cele două meciuri, antrenorul Stelei nu a reușit să rezolve cea mai mare problemă din echipa roș-albaștrilor. Daniel Georgievski a fost din nou fotbalistul pe care Mourinho l-a terorizat pe durata celor 90 de minute, la fel cum s-a întâmplat și în meciul tur. Macedoneanul a făcut un meci slab fiind depășit de cinci ori în duelurile „unu-la-unu”. Astfel a devenit cel mai bun prieten al antrenorului portughez, care a spus că Steaua poate fi cea mai bună prietenă a lui Chelsea dacă va pierde pe Stamford Bridge.

13/15 pase

Pe flancul opus lucrurile au mers mai bine. Latovlevici și Pârvulescu au lucrat foarte bine împreuna, fundașul lateral fiind cel mai influent fotbalist din echipa Stelei, reușind 8 intercepții și 2 tacklinguri pe fază defensivă. În plus, Lato a oferit soluții în ofensiva Stelei, având 6 pase în treimea adversă. Mijlocașul lateral, Paul Pârvulescu a fost cel care a surprins plăcut pe durata meciului. Fotbalistul venit de la Gaz Metan a oferit 3 pase periculoase pentru apărarea lui Chelsea, fiind mai incisiv decât Alex Chipciu, care a apărut foarte rar în preajma porții lui Schwarzer.

Cele mai multe pase în echipa Stelei au mers pe axa Latovlevici – Pârvulescu, 15

Gemenii Iancu și Stanciu

În compartimentul de creație s-au aflat tinerii Stelei, Gabi Iancu și Nicușor Stanciu. A fost un prilej de a compara evoluțiile celor doi, având în vedere că joacă pe același post. Cifrele spun că cei doi au fost destul de apropiați în reușite la partida de aseară. Gabi Iancu a semnat cea mai mare ocazie a Stelei, în timp ce Nicușor Stanciu a fost playmaker-ul care a reușit 3 driblinguri și a creat două șanse de gol. În schimb, Iancu a fost mai prezent la capitolul pase.