Gardoș: „Mai avem o șansă mică de calificare”

Fundașul stelist Florin Gardoș a declarat că actuala campioană a României mai are o șansă mică de calificare în faza următoare a cupelor europene, precizând că o victorie cu FC Basel ar fi asigurat un meci decisiv cu Schalke 04 pentru accederea în optimile Ligii Campionilor, informează uefa.com.

„Antrenorul nu ne-a spus multe. Era foarte supărat din cauza golului pe care l-am primit într-o manieră atât de stupidă. Aveam posesia balonului și am fi putut trimite mingea în aut pentru a câștiga mai mult timp. Încă mai avem o șansă mică, dar o victorie astăzi ne-ar fi putut asigura locul doi și ar fi trebuit să câștigăm cu Schalke acasă. Mergem mai departe și vom lupta la victorie cu Schalke”, a spus Gardoș.

Florin Gardoș a afirmat că este foarte dezamăgit de modul în care Basel a egalat în prelungirile partidei. „Suntem foarte dezamăgiți pentru că am primit gol în minutul 90 sau 92. Suntem foarte supărați. Chiar dacă ei au avut o posesie mai bună decât a noastră, nu îmi amintesc vreo o ocazie uriașă a lor. Ne-am creat câteva ocazii bune în prima repriză, iar în a doua am avut multe contraatacuri. Din păcate nu au avut succes. Basel nu a fost o echipă slabă, dar a fost mai puțin amenințătoare decât noi. În prima repriză au greșit multe pase. Gazonul ne-a pus în dificultate. Una peste alta cred că meritam mai mult. Din punct de vedere tactic am făcut un joc foarte bun. Problema a fost că nu am profitat de contraatacuri. În prima repriză am avut și eu o foarte bună ocazie, dar nu am putut înscrie. Desigur, este păcat, ar fi trebuit să înscriem mai mult, pentru că am avut multe ocazii”, a completat Gardoș.

Campioana României, Steaua București, a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susținut, miercuri, în deplasare, în compania echipei elvețiene FC Basel, în etapa a IV-a a Grupei E a competiției. Golurile partidei au fost marcate de Sio ’90+1, respectiv Piovaccari ’17.