Real Madrid a cucerit a 11-a Liga a Campionilor după o finală cu Atletico Madrid care a avut nevoie de prelungiri și executarea loviturilor de departajare pentru desemnarea câștigătoarei. După 1-1 la finalul primelor 90 de minute, meciul a curs spre executarea loviturilor de la 11 metri unde fundașul Juanfran a fost singurul care a ratat, iar Liga Campionilor a ajuns din nou la Real Madrid.

De remarcat că amblele ziare de sport din Barcelona, orașul rivalilor de moarte ai galacticilor, nu publică pe prima pagină imagini cu bucuria jucătorior de la Real, ci cu suferința celor de la Atletico, echipă care a eliminat-o pe Barca în acest sezon din Champions League. În plus, atât „Mundo Deportvo”, cât și „Sport” au titrat „Pena Maxima” (trad. Pedeapsa maximă) pe prima pagină, o trimitere atât la faptul că meciul a fost decis la penalty-uri, cât și la starea de spirti din tabăra lui Atletico. Iar ambele au evidențiat pe prima pagină că golul lui Sergio Ramos a fost marcat din off-side.

VEZI ÎN GALERIA FOTO CUM REFLECTĂ‚ PRESA DIN SPANIA ȘI CELE MAI IMPORTANTE COTIDIENE DIN EUROPA VICTORIA GALACTICILOR

Publicat: 29 05. 2016, 10:43
Actualizat: 29 05. 2016, 10:53