FOTO | Finala UEFA Champions League în 15 imagini – eveniment

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor pentru a zecea oară în istoria sa, după ce a învins, în urma prelungirilor, cu scorul de 4-1, pe Atletico Madrid, în finala competiției disputată pe stadionul Da Luz din Lisabona.

Pentru Real Madrid au marcat Sergio Ramos ’90+3, Gareth Bale ‘110, Marcelo ‘118 și Cristiano Ronaldo ‘120 (penalti), iar pentru Atletico a înscris Diego Godin, în minutul 36.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Bjorn Kuipers ajutat de asistenții Sander van Roekel și Erwin Zeinstra și de asistenții suplimentari Pol van Boekel și Richard Liesveld. Rezervă pentru asistenți a fost olandezul Angelo Boonman, iar rezervă pentru central a fost desemnat turcul Cuneyt Cakir.

Trofeul Ligii Campionilor a fost adus pe teren de ambasadorul finalei, fostul fotbalist portughez Luis Figo.

Imnul Ligii Campionilor a fost cântat de una dintre cele mai cunoscute cântărețe din Portugalia, Mariza.

Real Madrid a jucat finala Ligii Campionilor pentru a 13-a oară, câștigând de zece ori, iar Atletico s-a aflat pentru a doua oară în ultimul act, de fiecare dată fiind învinsă.

ProSport vă prezintă cele mai importante momente de pe Da Luz, suprinse în imagini (CLICK AICI PENTRU GALERIA FOTO)

Publicat: 25 05. 2014, 00:33
Actualizat: 25 05. 2014, 16:29