FOTO | Ce s-a gândit un român să facă înainte de meciul Steaua – Ludogoreț. Curajul său l-a făcut celebru în România

Steaua a învins-o la limită pe Ludogoreț, scor 1-0, Chipciu marcând cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Scorul putea fi mai liniștitor în favoarea Stelei, dar același Chipciu a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 34.

Nu toți fanii Stelei au fost supărați pe jucătorul stelist pentru această greșeală. Un suporter al clubului din Ghencea a făcut un pariu incredibil: cu o jumătate de oră înaintea startului partidei de pe Arena Națională a pariat se va rata un penalty în acest meci.

Steaua a învins, marți, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formația bulgară Ludogoreț Razgrad, la care fundașul Cosmin Moți a fost integralist, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Chipciu, în minutul 88. Atacantul stelist a pătruns în careu și a înscris cu un șut plasat la semiînălțime de la 8 metri. În minutul 34, Chipciu a ratat penaltiul acordat de arbitrul Felix Brych pentru o intervenție în careu a lui Minev asupra lui Sânmărtean. Atacantul Alexandru Chipciu a primit un cartonaș galben în minutul 35 și va fi suspendat pentru meciul retur cu Ludogoreț Razgrad.

La partida de pe Arena Națională au asistat 35.539 de spectatori, dintre care aproximativ 2.500 de fani bulgari. Partida retur se va disputa la 27 august, la Sofia.

Publicat: 20 08. 2014, 15:35
Actualizat: 21 08. 2014, 10:09