FOTO | Adevărata tiki-taka se joacă la München. Recorduri stabilite de Bayern după o repriză de vis cu FC Porto în Liga Campionilor

Pep Guardiola a fost criticat de multe ori pentru stilul impregnat echipelor pe care le-a antrenat. După ce a reușit acest lucru la Barcelona, iată că Bayern Munchen a reușit să imprime același stil al tiki-taka.

La golul al treilea înscris de Lewandowski în poarta nefericitului Fabiano, jucătorii lui Guardiola au reușit nu mai puțin de 26 de pase până ca atacantul să trimită balonul în plasa porții celor de la FC Porto.

Bavarezii au mai înregistrat un record în această partidă, Bayern Munchen fiind prima echipă care a reușit să înscrie cinci goluri într-o repriză în faza eliminatorie a Ligii Campionilor.

La pauză, Bayern conducea pe FC Porto cu scorul de 5-0, grație golurilor marcate de Alcantara, Boateng, Lewandowski de două ori și Thomas Muller. Ultimul, care are doar 25 de ani, a înscris al 27-lea său gol în Liga Campionilor, devind cel mai bun marcator german din istoria competiției.

Publicat: 21 04. 2015, 22:59
Actualizat: 22 04. 2015, 09:01