Florin Niță, meci de coșmar în preliminariile Ligii Campionilor! Portarul naționalei României a luat golul serii în Europa | VIDEO

Florin Niță a avut parte de un meci de coșmar în Austria și a primit golul serii în Europa, în meciul pierdut de Sparta Praga cu Rapid Viena, scor 1-2.

Vicecampioana Cehiei a condus cu 1-0 la pauză în cel mai tare meci al zilei din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, însă Niță a fost învins de două ori după pauză, iar returul se anunță pe muchie de cuțit.

Tot marți, Dinamo Zagreb și Ferencvaros au făcut un pas mare spre următorul preliminar din Liga Campionilor: campioana Croației și câștigătoarea titlului din Ungaria au câștigat cu 2-0 pe teren propriu, cu Omonia Nicosia, respectiv Zalgiris. CFR Cluj, aflată pe ruta campioanelor, este și ea aproape de calificare, după 2-1 cu Lincoln.

Florin Niță a primit golul serii în Europa! Rapid Viena – Sparta Praga 2-1

În fața unui stadion aproape plin, Sparta Praga a deschis scorul prin Krejci, dar Niță a fost învins în minutul 63, după super reușita lui Knasmullner, care a reușit probabil golul serii în Europa, cu un lob spectaculos.

Knasmullner a izbutit imediat dubla, fără ca Niță să aibă vreo vină, iar Rapid Viena s-a impus cu 2-1, după o revenire spectaculoasă.

Florin Niță n-a făcut însă un meci rău și a reușit să-și salveze echipa în câteva rânduri, așa că fostul portar de la FCSB are în continuare șanse mari să fie titular în meciurile pe care România le va juca în preliminariile Campionatului Mondial.