Fenomenalul Van Persie. Olandezul a prins o seară senzațională și a devenit primul jucător al lui United care a marcat un hat-trick în fazele eliminatorii ale Ligii

• Robin Van Persie a fost vedeta returului optimilor Ligii Campionilor. Olandezul a prins o seară fenomenală și a reușit un hat-trick împotriva lui Olympiacos
  • Manchester United s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce a trecut cu 3-2 la ‘general” de Olympiacos. „Diavolii” s-au impus cu 3-0 în returul de pe „Old Trafford”, grație golurilor reușite de Robin van Persie

După 2-0 în tur, fanii lui Manchester United priveau cu scepticism returul cu Olympiacos. Parcursul dezastruos din campionat nu le dădea speranțe. „Diavolii” au avut însă o izbucnire de orgoliu și au reușit să marcheze trei goluri. Rezultatul a fost și meritul lui De Gea, care a scos câteva minge incredibile.

Vedeta serii a fost însă Robin Van Persie. Olandezul a întărit speranțele suporterilor cu un gol marcat din penalty în minutul 25. A făcut 2-0 chiar înainte de pauză, iar în minutul 51 a executat excelent o lovitură liberă și a făcut hat-trick-ul.

Este cel de-al patrulea olandez care reușete un hat-trick în Liga Campionilor, după Van Nistelrooy, Makaay și Van Basten. Însă e primul jucător al lui Manchester United care atinge asemenea performanță în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor. De asemenea, este primul olandez care face un hat-trick în primăvara Ligii Campionilor.

Din păcate pentru el și pentru Manchester United, Van Persie s-a accidentat în minutul 90. Atacantul în vârstă de 30 de ani a fost scos pe targă și probabil că accidentarea îl va ține ceva timp pe bară.

Publicat: 19 03. 2014, 23:34
Actualizat: 19 03. 2014, 23:41