Federico Chiesa, dublă senzațională, după un assist „nevinovat” al lui Cristiano Ronaldo! Juventus, eliminată dramatic de FC Porto | VIDEO

Federico Chiesa, dubla senzationala pentru Juventus, in optimile Ligii Campionilor, cu Porto

Federico Chiesa a reușit o dublă pentru Juventus, în returul cu Porto, 3-2, din optimile Ligii Campionilor. Aripa italienilor a profitat, mai întâi, de un assist a lui Cristiano Ronaldo, iar partida și-a schimbat cursul, deloc favorabil gazdelor, după ce portughezii au deschis scorul. Portughezii s-au calificat în cele din urmă, grație celor două goluri din deplasare.

Juventus a plecat favorită pentru returul de la Torino, din optimile Ligii Campionilor. Ronaldo și compania au pierdut la Porto, 1-2, dar italienii nu și-au pus problema calificării. Până în minutul 19, atunci când Sergio Oliveira, fostul jucător al lui Răzvan Lucescu, de al PAOK, a marcat din penalty.

Radu Drăgușin, trimis pe banca de rezerve de Andrea Pirlo, a privit cum Porto conducea la pauză cu scorul general de 3-1, iar calificarea părea compromisă.

Federico Chiesa, dublă senzațională după un assist „nevinovat” al lui Cristiano Ronaldo! Juventus, trezită din pumni cu Porto

Campioana Italiei a revenit rapid în meci, după pauză. Iar Federico Chiesa a adus egalarea cu un șut senzațional, după o preluare în careu a lui Cristiano Ronaldo, care s-a transformat într-un assist ideal. (Min49 – VIDEO AICI).

Același Chiesa a reușit dubla în minutul 63 (VIDEO AICI), cu o lovitură de cap imparabilă, iar jucătorul de 23 de ani ajunge la 4 goluri în Liga Campionilor și tot atâtea în ultimele șase meciuri ale lui Juve.

Porto s-a calificat dramatic în sferturile Ligii Campionilor. Meciul a intrat în prelungiri, iar Sergio Oliveria a dat lovitura în minutul 115. Rabiot a readus Juve în avantaj, în minutul 117, dar italienii nu au mai avut puterea golului 4, care ar fi adus calificarea.

Cristiano Ronaldo nu a fost deloc în apele lui în cele două manșe. În tur, starul lui Juventus s-a făcut de râs în mai multe ocazii. Atacantul a fost un car de nervi și le-a reproșat colegilor mai multe faze.

Juve părăsește competiția prematur, la fel ca în sezonul trecut, atunci când a fost eliminată de Lyon.

Juventus – FC Porto 3-2! ECHIPELE DE START:

Juventus: Szczesny – Cuadrado, Bonucci, Demiral, Alex Sandro – Chiesa, Rabiot, Arthur, Ramsey – Morata, Ronaldo
Rezerve: Buffon, Pinsoglio – Bernardeschi, Chiellini, De Ligt, Di Pardo, Drăgușin, Fagioli, Frabotta, Kulusevski, McKennie
Antrenor: Andrea Pirlo

FC Porto: Marchesin – Manafa, Pepe, Mbemba, Sanusi – Sergio Oliveira, Uribe, Otavio, Corona – Marega, Taremi
Rezerve: Costas – Anderson, Conceicao, Evanilson, Nanu, Grujic, Leite, Luis Diaz, Martinez Toni, Ndiaye, Sarr, Vieira
Antrenor: Sergio Conceicao

Publicat: 09 03. 2021, 23:41