Eroul Van Persie. Olandezul a reușit un hattrick care o duce pe United în sferturile Ligii. Man Utd – Olympiacos 3-0

United a învins pe Olympiacos cu 3-0 grație unui hattrick reușit de Robin Van Persie. Astfel, „diavolii” au reușit să răstoarne deficitul de două goluri pe care îl aveau după meciul tur

Manchester United a arătat că este o echipa mare indiferent de probleme pe care le are în acest moment. Ocupând un dezastruos loc 7, la 18 puncte de liderul Chelsea și ieșiți din cupele din Anglia, „diavolii” și-au arătat orgoliul chiar împotriva lui Olympiacos.

Învinși în tur cu 2-0, elevii lui Moyes i-au luat tare pe greci încă din startul partidei, supunându-i unei presiuni așa cum sunt doar echipele britanice reușesc să creeze. Golul a picat după doar 25 de minute, când Van Persie a transformat un penalty obținut tot de el, în urma unui fault al lui Holebas. Chiar dacă au arătat carențe defensive, jucătorii lui United au reușit golul doi chiar înainte de pauza, când același Van Persie a înscris în după o acțiune creată de Giggs și Rooney.

Imediat după reluarea meciului, United a apăsat din nou accelerația, iar Olympiacos nu a rezistat. Van Persie a înscris dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, iar diavolii erau în sferturile de finală după doar 52 de minute. Până la finalul partidei, grecii au încercat să marcheze golul calificării, dar defensiva lui David Moyes a făcut cel mai bun meci din acest sezon. Încă nu este unul ratat complet ratat pentru United.

Publicat: 19 03. 2014, 23:40
Actualizat: 19 03. 2014, 23:45