Erling Haaland, omul recordurilor în Liga Campionilor! A devenit primul și singurul jucător din Premier League care a reușit această performanță

Football - 2022 / 2023 UEFA Champions League - Quarter-Final - First Leg - Manchester City vs Bayern Munich - Etihad Stadium - Tuesday 11th April 2023 Erling Haaland of Manchester City celebrates scoring the 3rd goal Manchester City v Bayern Munich, UEFA Champions League, Quarter-final, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 11 Apr 2023,Image: 768681635, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Erling Haaland, atacantul norvegian în vârstă de 22 de ani al lui Manchester City, a marcat în meciul cu Bayern Munchen din Liga Campionilor și a stabilit un nou record.

Meciul dintre Manchester City și Bayern Munchen s-a disputat marți seară, în cadrul turului sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, pe Stadionul Etihad, iar englezii s-au impus cu scorul de 3-0, după golurile marcate de către Rodri, în minutul 27, Silva, în minutul 70, respectiv Haaland, în minutul 76.

A fost reușita cu numărul 45 a lui Erling Haaland în acest sezon, reușind astfel să stabilească un nou record.

Erling Haaland a devenit singurul jucător din Premier League care a reușit să înscrie 45 de goluri într-un singur sezon, potrivit BBC Sport.

Fotbalistul norvegian a înscris 30 de goluri pentru Manchester City în cele 27 de meciuri jucate în acest sezon din Premier League. Pe lângă acestea, a marcat trei goluri în Cupa Angliei și unul în Cupa Ligii Angliei. În Liga Campionilor, a reușit 11 goluri în această stagiune.

Erling Haaland, cel mai tânăr jucător care marchează minimum 30 de goluri în Liga Campionilor

În urmă cu o lună, Erling Haaland a mai înregistrat în record în Liga Campionilor.

În meciul dintre Manchester City și RB Leipzig, scor 7-0, din cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, Erling Haaland a marcat cinci goluri în poarta nemților și a ajuns la 33 goluri marcate în carieră în această competiție.

La acel moment, Erling Haaland a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Ligii Campionilor care a marcat minimum 30 de goluri, la vârsta de 22 de ani și 236 de zile devansându-i pe Kylian Mbappe și Lionel Messi. Francezul reușise această performanță la vârsta de 22 de ani și 352 de zile, iar argentinianul, la vârsta de 23 de ani și 131 de zile.

Publicat: 12 04. 2023, 00:01
Actualizat: 12 04. 2023, 00:08