Eliminarea din Liga Campionilor poate aduce schimbarea antrenorului la Bayern. Lewandowski a spus lucrurilor pe nume la conferința de presă: vina îi aparține lui Niko Kovac. „Nu știu de ce”

Eliminarea din Liga Campionilor l-a dezamăgit pe Robert Lewandowski. După meciul cu Liverpool, atacantul a părut resemnat și a ținut să evidențieze aspectele care au stat la baza eșecului. Polonezul apreciază că meciul a fost pierdut încă de la vestiare, prin tactica abordată de antrenorul Niko Kovac.

Bayern a jucat mult prea defensiv, iar acest lucru a făcut ca Liverpool să vină peste apărarea nemților. Dacă ar fi riscat mai mult, campioana Germaniei ar fi avut mai multe șanse în fața trupei lui Klopp. „Știam că o să fie un meci echilibrat, dar cred că am jucat mult prea defensiv, și asta în ambele meciuri. Nu am forțat mai mult pe atac și nu ne-am creat șanse. Am jucat acasă, era meciul nostru și cred că aici s-a făcut diferența.

Nu ne-am asumat mai multe riscuri, nu știu de ce. Am încercat să împingem, dar în față eram doi contra patru și de aceea nu am reușit mai mult. A fost foarte dificil. În anumite momente eram singur. E complicat să joci așa„, a declarat Lewandowski, citat de Viasport.

Liverpool s-a impus, miercuri seară, pe terenul lui Bayern Munchen, scor 3-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. La final, Jurgen Klopp, antrenorul englezilor, s-a arătat foarte entuziasmat de performanța reușită.

Alături de Liverpool, în faza sferturilor de finală din Liga Campionilor s-au mai calificat Ajax, Tottenham, Porto, Manchester City și Manchester United. Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din această fază va avea loc vineri, de la ora 13:00.

Publicat: 14 03. 2019, 08:29
Actualizat: 14 03. 2019, 08:30