Deian Sorescu și Bogdan Racovițan au fost eliminați din Liga Campionilor! Ce s-a întâmplat în partida lui Rakow din Danemarca, împotriva celor de la FC Copenhaga

Bogdan Racovitan during the first leg of the play-offs for the UEFA Champions League competition match between Rakow Czestochowa and FC Kopenhaga on August 22, 2023 in Sosnowiec Poland. (Photo by PressFocus/Sipa)//PRESSFOCUS_20230822PFa_LSAa295/Credit:PressFocus/SIPA/2308222248,Image: 799303737, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Deian Sorescu și Bogdan Racovițan au fost eliminați din Liga Campionilor. Echipa românilor, Rakow Czestochowa, a fost scoasă din play-off-ul celei mai puternice competiții intercluburi din Europa, de către danezii de la FC Copenhaga.

Polonezii de la Rakow, actuala formație a celor doi români, Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, au suferit o eliminare din play-off-ul Ligii Campionilor. În returul din Danemarca, echipa celor doi internaționali a „smuls” o remiză, împotriva lui FC Copenhaga, scor 1-1. Egalul nu a fost suficient, după ce în tur danezii au câștigat în Polonia, 1-0.

Gazdele întâlnirii au deblocat tabela de marcaj printr-un gol marcat de Denis Vavro, în minutul 35, dar Rakow a reuşit egalarea pe final, prin Lukasz Zwolinski, cu trei minute înainte de fluierul final. FC Copenhaga s-a calificat pentru a şasea oară în grupele Ligii Campionilor.

Deian Sorescu, fostul fotbalist de la Dinamo sau FCSB, a fost integralist, în timp ce Bogdan Racovițan a intrat pe teren în minutul 76. Fostul fundaș al celor de la FC Botoșani, ajuns la Rakow pentru 600.000 de euro, în iarna anului 2022, a marcat în propria poartă la turul din play-off, iar golul a adus victoria pentru fotbaliștii din Danemarca.

Rezultate în meciurile de miercuri din play-off-ul Ligii Campionilor

PSV Eindhoven a învins-o pe Glasgow Rangers, fosta formație a lui Ianis Hagi, cu scorul de 5-1, după ce în Scoţia fusese egal, 2-2. Ismael Saibari, cu două reușite, Luuk De Jong, Joey Veerman şi Connor Goldson, care și-a băgat mingea în propria poartă, au punctat pentru gazde, în timp ce golul de onoare al scoţienilor a fost semnat de James Tavernier, în minutul 65, la scorul de 2-0 pentru echipa din Olanda.

Antwerp a învins la Atena, cu scorul de 2-1, în faţa campioanei Greciei, AEK, pe care a bătut-o și pe teren propriu, în Belgia, cu 1-0. După ce a câştigat primul său titlu de campioană a Belgiei în 66 de ani, Antwerp s-a calificat în premieră în grupele celei mai puternice competiții intercluburi din Europa. Gyrano Kerk, în minutul 73, şi Michel-Ange Balikwisha, în prelungirile partidei, au marcat golurile învingătorilor. Pentru gazde a punctat Sergio Araujo, în minutul 90.

Marți seară, în celelalte meciuri care au decis echipele calificate în grupele Ligii Campionilor, Young Boys, Galatasaray şi Sporting Braga au obținut „biletul”.

Tragerea la sorți a grupelor va avea loc joi seară, începând cu ora 19:00, la Monaco.

Publicat: 31 08. 2023, 11:38